فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

تمام آنچه که باید درباره خواص عسل گون بدانید!

خواص عسل گون

به کجا چنین شتابان؟ “گون” از نسیم پرسید.. این شعر را حتماً شنیدید. اما تا حالا از این زاویه هم به آن فکر کرده‌اید که چرا بین این همه گل و گیاه، گون با نسیم چنین مکالمه‌ای داشته؟ گون گیاهی است که هم در ایران به وفور یافت می‌شود و هم اینکه در ارتفاعات بالاتر از 2000 متر که بسیاری از گیاهان قابل رویش نیستند، بوته گون پوشش گیاهی غالب در این مناطق است، برای همین جایگاه خاص و پرتکراری در ادبیات سنتی ما دارد و با نسیم مکالمه داشته! اما به احتمال زیاد کمتر جایی درباره خواص آن شنیده‌اید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا هم با خواص این گیاه اصیل ایرانی آشنا شوید و هم پا را فراتر بگذاریم و از خواص عسل گون برای شما بگوییم.

احتمالاً نام عسل گون را بارها شنیده‌اید؛ چون حجم بسیاری از عسل‌های تولید شده در تابستان مربوط به این گیاه است؛ زیرا زنبورداران از اوایل تابستان کندوهای خود را به این ارتفاعات می‌برند. کیفیت و خاصیت عسل گون مورد قبول بسیاری از افراد است و آن را به سایر عسل‌ها ترجیح می‌دهند.

گیاه گون چیست؟

گیاه گون

در فلات ایران 8000 گونه گیاهی شناخته شده که بیشترین تعداد به گونه گون (آستراگالوس) تعلق دارد. 800 گونه گون در کشور ما شناسایی شده است که 527 گونه آن بومی ایران می‌باشند. (+

اگرچه بیشترین مصرف گون به عنوان علوفه دام و حیوانات وحشی است ولی 32 گونه آن برای مصارف غذایی، دارویی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مواد دارویی مختلفی از گون تهیه می‌شود؛ داروهایی که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند، محرک سیستم ایمنی هستند، از کبد محافظت می‌کنند، ضد ویروس و ضد باکتری می‌باشند و بر عروق قلبی تأثیر می‌گذارند.(+)

ریشه گون حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی فعال است که اعتقاد بر این است این ترکیبات مسئول مزایای بالقوه آن هستند. به‌عنوان مثال، ترکیبات فعال آن ممکن است به تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب کمک کند. هنوز تحقیقات محدودی در مورد گون انجام شده، اما در درمان سرماخوردگی، آلرژی‌های فصلی، بیماری‌های قلبی، بیماری کلیوی، خستگی مزمن و موارد دیگر کاربرد دارد. (+)

ویژگی‌های عسل گون چیست؟

خصوصیات عسل گون

عسل گون از انواع عسل تک گل بوده (+) و بوی بسیار ملایم و معطری دارد. شیرینی آن به اندازه‌ای است که مورد پسند همه است. رنگ عسل گون نسبت به سایر عسل‌ها روشن‌تر است و به راحتی در آب ولرم حل می‌شود. این عسل دارای ویژگی‌های گیاهی خاصی است و به‌طور بالقوه دارای خواص دارویی است. (+)

تفاوت در منشأ گیاهی انواع عسل یکی از دلایل اصلی بروز اختلاف در ویژگی‌های کیفی آن‌هاست. از مهمترین شاخص‌های کیفی عسل HFM می‌باشد. کمیسیون بین‌المللی عسل، هیدروکسی متیل فورفورال را به عنوان مهمترین پارامتر تشخیص تازگی و کیفیت عسل معرفی کرده است. مصرف مقادیر بالای HMF سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد و جهش‌زا می‌باشد. حد مجاز این عامل در عسل کمتر از 40 میلی‌گرم در هر یک کیلو می‌باشد. HMF در عسل گون تازه کمتر از 5 میلی‌گرم است.

همچنین در پژوهش‌ها مشخص شد که کمترین میزان ساکارز مربوط به گون است. بنابراین عسل گون بهترین و رسیده‌ترین عسل محسوب می‌شود. (+)

نسبت فروکتوز به گلوکز، شاخصی است که نشان‌دهنده طبیعی بودن یک عسل است. طبق پژوهش‌ها، بالاترین نسبت این شاخص در عسل گون مشاهده شده است. 

خواص عسل گون چیست؟

خاصیت عسل گون

جالب است بدانید عسل‌هایی که منشأ گیاهی دارند علاوه‌بر دارا بودن خواص کلی همه عسل‌ها، خاصیت دارویی گیاه مربوطه را نیز دارا می‌باشند.

همان‌طور که اشاره شد گیاه گون گیاه پرخاصیتی است، اما بعضی از افراد ممکن است به آن حساسیت داشته باشند و نتوانند از آن استفاده کنند. این افراد می‌توانند برای دستیابی به خواص گون از عسل گون استفاده کنند. زیرا شهد گون در دستگاه گوارش زنبور عسل پردازش شده و حساسیت‌زا بودنش از بین می‌رود. هرچند پیشنهاد می‌شود در صورت داشتن حساسیت به گون، عسل گون را در ابتدا با احتیاط مصرف کنید تا مطمئن شوید برایتان مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 در اینجا به چند مورد از خواص عسل گون برای سلامتی که توسط پژوهش‌های علمی ثابت شده‌اند، اشاره می‌کنیم.

خاصیت عسل گون برای معده

اثربخشی عسل در درمان مواردی مانند اسهال، ورم معده، زخم معده و اثنی‌عشر (دوازدهه)، درماتیت، آرتریت و ترمیم زخم ثابت شده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید عسل درمانی برای معده را بخوانید. عامل ایجاد زخم معده، باکتری گرم منفی هلیکوباکترپیلوری است. عسل گون دارای فعالیت ضدمیکروبی بر روی گونه‌های کاندیدا، باکتری‌های گرم منفی و گرم مثبت است.(+) براساس نتایج به‌دست آمده عسل گون می‌تواند به‌عنوان يك ماده آنتی‌باکتریال طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.(+بررسی مطالعات آزمایشگاهی انجام شده بر روی انواع مختلف عسل در ایران نشان می‌دهد که عسل گون از نظر اثرات ضد باکتریایی و ترمیم زخم به عسل با سایر منابع گیاهی ارجحیت دارد. (+

 پروبیوتیک‌ها از باکتری‌های زنده، خوب و مفید در سیستم گوارش هستند. عسل گون عملکرد آنتی‌اکسیدانی همه پروبیوتیک‌ها را افزایش می‌دهد.(+این کار باعث بهبود عملکرد آن‌ها علیه رفلاکس معده و هضم غذا خواهد شد. با توجه به نتایج پژوهش‌ها می‌توان از خاصیت عسل گون برای معده و دستگاه گوارش، زخم معده و مشکلات روده مطمئن بود.

خواص عسل طبیعی برای کودکان در سنین رشد ثابت شده است. در این زمینه درباره خواص عسل گون می‌توان گفت: گون به دلیل خاصیت تقویت‌کننده سیستم ایمنی خود مشهور است و به بدن در دفاع در برابر بیماری‌های رایج کمک می‌کند. چون گون حاوی پلی‌ساکاریدها، ساپونینها، فلاونوئیدها و برخی اجزای دیگر است که تولید آنتی‌بادی و پاسخ ایمنی را تقویت می‌کند.(+)

گون و عسل هر دو سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند، با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و سلامت کلی را ارتقا می‌دهند. همچنین گون دارای خواص ضدالتهابی است که می‌تواند به کاهش التهاب و تقویت پاسخ ایمنی کمک کند. به همین دلایل توصیه می‌شود از خاصیت عسل گون برای کودکان استفاده شده و جزو منایع غذایی آن‌ها در طول روز قرار داده شود.

عسل گون اثرات ضد تکثیر بر علیه سلول‌های سرطانی دارد. پلی‌فنول‌های موجود در عسل، از جمله کافئیک اسید و فنیل‌استرهای آن، در عسل طبیعی عوامل دارویی امیدوارکننده‌ای در درمان سرطان هستند.(+) 

فعالیت نابودی سلول‌های سرطان مثانه و سرطان با مصرف عسل گون توسط دانشمندان ایرانی مورد بررسی قرار گرفته و تأیید شده است.)+)

در تحقیقی که بر روی تأثیر انواع عسل بر روی سلامت انسان انجام شد نشان داده شد که درمان با عسل شبدر، آویشن و عسل گون به‌طور قابل توجهی شدت موکوزیت را کاهش می‌دهد. موکوزیت یک عارضه دهانی است که از عوارض شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌باشد.

اختلال عصبی شناختی (MCD) یک کاهش پیشرونده اکتسابی در توانایی‌های شناختی است که باعث کاهش عملکرد اکتسابی خاص می‌شود. یافته‌ها حاکی از آن است که افزودن ترکیب گیاهی مریم‌گلی، زعفران و عسل گون به پروتکل‌های درمانی بیماران MCD  می‌تواند در بهبود نمره شناختی و افسردگی آن‌ها مفید باشد.(+) درسال 2017 دو محقق ترکیبات معطر درمانی عسل گون را بررسی کردند و نشان دادند که فنیل‌ اتیل‌ الکل قوی‌ترین ترکیب فعال معطر است. (+) فنیل‌ اتیل‌ الکل ماده‌ای است که خاصیت آرامبخشی دارد و سطح استرس را کاهش می‌دهد. در دهه‌های اخیر گزارش‌هایی در مورد نقش ساپونین (از ترکیبات موجود در عسل گون) به عنوان درمان افسردگی و گنجاندن آن‌ها در برنامه‌های کشف داروهای ضد افسردگی انتشار یافته است. (+)

عسل گون، به دلیل اسیدفرمیکی که در آن وجود دارد برای درمان و کاهش دردهای مفصلی، استخوانی و آرتروز بسیار توصیه می‌شود.

همیشه این بحث داغ بوده که عسل برای افراد دیابتی خوب است یا نه. پژوهش‌های زیادی در این زمینه انجام شده و شما می‌توانید در مطلب عسل برای دیابت اطلاعات کاملی را در این زمینه به دست آورید. به‌طور کلی می‌توان گفت در تمام عسل‌های طبیعی، مقداری ساکارز وجود دارد. این مقدار معمولاً 5% است. اما ساکارز عسل گون زیر 3 درصد بوده یعنی بهترین و رسیده‌ترین عسل است بنابراین افراد دیابتی در صورت تحت کنترل بودن قند خونشان می‌توانند با خیالی راحت این عسل را مصرف کنند.

خاصیت عسل گون برای کودکان

وقتی شما عسل گون را در خانه داشته باشید گویی یک گنج ارزشمند را برای خود و عزیزانتان دارید. حال اگر بخواهیم ارزش افزوده‌ای را برای این گنج در نظر بگیریم پیشنهاد می‌کنیم عسل گون آویشن را تهیه کنید. یک تیر است و دو نشان. عسلی با خاصیت دو گیاه با خواص دارویی که علاوه‌بر اینکه هرکدام خواص منحصربه‌فرد خود را دارند، خاصیت یکدیگر را نیز تقویت می‌نمایند. چه چیزی بهتر از این؟!

بیایید باهم ببینیم عسل گون آویشن چیست؟

چرا عسل گون آویشن؟ چون‌ که صد آید نود هم پیش ماست!

خواص عسل گون آویشن

عسل گون آویشن؛ به‌خاطر گیاه گون، طعم دلچسب و نوستالژیک دارد و به‌خاطر گیاه آویشن، خواص بی‌نظیری دارد به همین دلیل یک عسل ویژه محسوب می‌شود. 

این عسل تمام آنچه که درباره خواص عسل گون گفته شد را دارد علاوه‌بر اینکه خواص عسل آویشن را هم در خود جمع کرده است. عسل آویشن یک ماده مغذی است و یکی از بهترین محصولات زنبور عسل به حساب می‌آید زیرا طعم شگفت‌انگیز، رنگ مسی، ساختار بدیع و رایحه فوق‌العاده را یک‌جا با هم دارد! این عسل سرشار از مواد مفید است، خاصیت ضدعفونی‎‌کنندگی دارد، ضد سرطان است و به تقویت سیستم ایمنی و ترمیم زخم کمک می‌نماید.

در زیر به چندتا از مهم‌ترین خواص عسل گون‌آویشن اشاره می‌کنیم:

 • این عسل برای افرادی که دچار مشکلات گوارشی و درد معده هستند توصیه می‌شود. مصرف مداوم این عسل، عملکرد دستگاه گوارش را تا حد زیادی بهبود می‌دهد. به علت داشتن آهن و منگنز به هضم غذا کمک می‌کند. ترشح اسید معده را به حالت طبیعی برمی‌گرداند و دردهای معده را از بین می‌برد.
 • آویشن دارای مقادیری کارواکرال است که در عسل گون آویشن هم وجود دارد و فعایت نورون‌ها را افزایش داده و باعث تقویت اعصاب و ایجاد حس خوب می‌شود.
 • علاوه‌بر این، عسل گون آویشن به‌طور قابل‌توجهی روند کاهش وزن را در بیماران سرطانی کاهش می‌دهد.(+)
 • همچنین برای کودکان در سنین رشد و افراد سالمند به‌خاطر خاصیت افزایش قدرت ایمنی بدن پیشنهاد می‌شود. علاوه‌بر اینکه تأثیر زیادی در روند درمان بیماران مبتلا به سرطان دارد.
 • عسل گون آویشن خاصیت ضد باکتریایی خیلی بالایی دارد. مقادیر تیمولی که به صورت طبیعی در عسل گون آویشن هست می‌تواند باکتری‌های عفونی را از بین ببرد و باعث بهبود و درمان سرفه و گلودرد باشد.

 

از کجا می‌توان عسل گون آویشن را تهیه کرد؟

همان‌طور که می‌دانید تشخیص عسل طبیعی و ارگانیک از عسل تقلبی کار چندان ساده‌ای نیست. البته عسل بی‌نظیر گون آویشن هم با خواص و طعم فوق‌العاده‌اش به راحتی در همه جا یافت نمی‌شود! تنها راه اطمینان از طبیعی بودن عسل، خرید از فروشگاه‌های معتبر است. اسپی‌کو با تولید و عرضه عسل‌های طبیعی از جمله عسل گون آویشن تضمین‌کننده خریدی لذتبخش برای شما خواهد بود. 

سؤالات متداول

عسل گون یک عسل تک گیاه است که توسط زنبورهایی تولید می‌شود که قوت غالبشان گیاه گون است.

گون گیاهی پرخاصیت است که در درمان‌های سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. عسل گون علاوه بر داشتن خاصیت گیاه گون، برای آن دسته از افرادی که به خود گیاه گون حساسیت دارند نیز مفید می‌باشد.

عسل گون آویشن عسلی است که زنبور برای تولیدش از گیاهان گون و آویشن تغذیه می‌کند و یکی از بهترین عسل‌هایی است که می‌توانید از خواصش بهره ببرید؛ هم دارای خاصیت عسل گون است و هم دارای خاصیت عسل آویشن.

کامنت ها 4

 1. سلام
  عسل گون مزیتش به بقیه عسلها چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   همه عسل های طبیعی خاصیت دارند و مقیدند و نمیشه گفت عسلی از عسل دیگر بهتره. پوشش گیاهی ایران چون دارای بیش از 800نوع گون هست، عسل گون معروفیت و کمیت بیشتری نسبت به سایر عسل ها داره. البته طعم عسل گون با ذایقه اکثر ایرانی ها سازگار تر هم هست.

 2. من عسل گون میخرم چون به نظرم خوش خوراکتر از بقیه است. اما خوشحالم که میبینم این همه خاصیت هم داره

  1. طعم عسل کاملا سلیقه ایه و خواص عسل با طعم اون رابطه ای نداره. ولی حق با شماست عسل گون از خوشمزه ترین عسل های ایرانه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن