فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

ژل رویال چیست و چه خواصی دارد؟ | همه چیز درباره ژل رویال

ژل رویال

در این مقاله از اسپی‌مگ، سعی کردیم جواب‌های علمی و قابل استناد برای سوال‌های شما درباره‌ی ژل رویال، از چیستی آن تا “بهترین زمان مصرف ژل رویال برای بارداری” و چگونگی تولید “ژل رویال اصل” تا تقلب‌های رایج در ژله رویال داشته باشیم.

فهرستی از مطالب ارائه شده تهیه شده است تا شما عزیزان برای رسیدن به جواب سوال خود کمترین انرژی را به‌کار بگیرید و با سهولت و سرعت بالا مطلب مورد نظر خود را مطالعه کنید

ژل رویال چیست؟

ژل رویال یکی از محصولات طبیعی زنبور عسل و ماده‌ای سفید مایل به زرد روشن،  تا حدودی ژلاتینی و چسبناک است.
این محصول را شاید بتوان پیچیده‌ترین و خاص‌ترین محصول زنبور عسل به ترتیب از نظر ساختار شیمیایی و خواص دارویی و درمانی دانست.

ژل رویال که به شاه انگبین، ژل سلطنتی، شهد شاهانه، شیر زنبورعسل و غذای ملکه نیز معروف است، توسط زنبورعسل کارگر تولید شده و منشاء آن به‌صورت کامل خود زنبور است و ارتباط مستقیمی به شهد گل و پوشش گیاهی ندارد.

فواید ژل رویال از دوران قدیم و در طب باستانی به علت ارزش غذایی بسیار بالا و اثرات دارویی و درمانی فراوانی که دارد، مورد توجه طبیبان قرار گرفته است.  برخی افراد از عبارت ژله رویال استفاده می‌کنند که منظور و مفهوم آن با ژل رویال تفاوتی نداشته و دارای یک معنا هستند.

ظاهر، طعم و رنگ ژل رویال چگونه است؟

ممکن است تاکنون ژل رویال را از نزدیک ندیده باشید و یا با طعم و بافت آن آشنایی نداشته باشید.

 • جالب است بدانید این ماده بافت، بو و طعم منحصربه‌فردی دارد و تقریبا شباهتی به هیچ ماده غذایی دیگری ندارد!
 • رنگ ژل رویال از سفید شیری تا زرد و لیمویی متغیر است.
 • بافت ژلاتینی، چسبناک و نیمه جامدی دارد. (در حالت یخ‌زده جامد است و با کمی فشار تکه می‌شود)
 • بوی ژله رویال، ترش و سوزنده است.
 • طعم ژل رویال، ترش و شیرین و کمی گس است.

در مجموع انتظار نداشته باشید مانند عسل، شیرین و خوشمزه باشد، ولی باتوجه به مقدار کمی که در روز استفاده می‌شود مزه آن کاملاً قابل تحمل است.

بافت و رنگ ژل رویال
عکس ژل رویال اصل

ترکیبات ژل رویال چیست؟

ژل رویال حاوی 60 تا 70 درصد آب، 9 تا 18 درصد پروتئین‌ها، 7 تا 18 درصد قند (فروکتوز، گلوگز، ساکارز)، 3 تا 8 درصد چربی، آمینواسیدهای ضروری، ویتامین‌ها (ریبوفلاوین، نیاسین، تیامین، اسیدفولیک و…) و مواد معدنی (پتاسیم، فسفر، گوگرد، سدیم، کلسیم، آلومینیم، منگنز، روی، آهن، مس و…) است.

ترکیبی که ژل رویال را تقریباً از همه مواد غذایی متمایز می‌کند، 10-HDA یا (هیدروکسی دسنوئیک اسید) یک نوع اسید چرب بی‌نظیر است که تنها در ژله رویال یافت می‌شود و نمی‌توان آن را به صورت مصنوعی ساخت. این ماده فواید بسیاری دارد که در ادامه با آن بیشتر آشنا می‌شوید.

ژل رویال چگونه تولید می‌شود؟

ژل رویال توسط غدد هیپوفارنژال و آرواره‌ای زنبورعسل کارگر (نه ملکه) در سن ۶ تا ۱۶ روزگی تولید می‌شود (+) این غدد در قسمت سر زنبوران عسل کارگر قرار گرفته است.

آناتومی زنبور عسل

زنبورهای عسل کارگر برای تولید ژل رویال، به پروتئین و خوراک مناسب نیاز دارند که نقش پروتئین بسیار پر رنگ و تعیین‌کننده است.

گرده‌ گل، منبع غنی از پروتئین است که زنبور عسل با مصرف مخلوطی از گرده گل و عسل، ژل رویال تولید می‌کند و آن را در سلول‌ یا شش‌ضلعی‌های پرورش لاروها و به‌خصوص سلول پرورش ملکه که به آن «شاخون» می‌گویند، ترشح می‌کنند.

درون هر شاخون حدود ۳۰۰میلی‌گرم ژل رویال تازه که غذای مورد نیاز لاروهای زنبورعسل و لارو ملکه است، ریخته می‌شود.

جالب است بدانید لارو‌ها و نوزادان زنبورعسل برای تبدیل شدن به زنبورعسل بالغ، به تغذیه با ژل رویال برای مدت مشخص نیاز دارند. و البته “غذای ملکه زنبورعسل” هم در دوران حیاتش، فقط ژل رویال است.

ژل رویال نقش کلیدی در کندوی زنبورعسل دارد؛ به‌طور مثال، اگر فقط ۳روز به لارو زنبورعسل، ژل رویال داده شود، لاروها به زنبورعسل کارگر تبدیل می‌شوند که از نظر باروری عقیم محسوب شده و عمر آن‌ها در بهار و تابستان حدود ۴۵روز (چندهفته) و در پاییز و زمستان نهایت چندماه می‌شود؛ ولی اگر لارو زنبور عسل به مدت ۶ روز با ژل رویال سلطنتی تغذیه شود به ملکه با عمری حدود ۵ تا ۷ سال و با قابلیت تخم‌ریزی ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ تخم در روز (۲۰۰۰ تخم یعنی دوبرابر وزن خود ملکه) تبدیل می‌شود.

پس به‌نظر می‌رسد می‌توان نتیجه گرفت مصرف مداوم ژل رویال شاه انگبین توسط ملکه چنین قدرت باروری شگفت‌انگیز و عمر طولانی به آن داده است.

خواص ژل رویال اصل چیست؟

خواص دارویی و درمانی برای محصولات زنبورعسل مانند ژل رویال، بر اساس سه منبع ارائه می‌شود:

 1. آنالیزهای بالینی: بدین صورت که یک طرح تحقیقاتی و آماری از استفاده ژل رویال در دو گروه افراد بیمار و شاهد، اثرات درمانی ژل رویال مورد بررسی قرار می‌گیرد که معمولاً نتایج این گزارشات برای پزشکان و درمانگران بیشتر مستدل است.
 2. بررسی مواد و ترکیبات موثره: مثلاً میزان آمینواسیدها، ترکیبات پروتئینی، فلانوئیدی، هورمونی، شبه انسولینی و… با اثرات آنتی‌باکتریال و آنتی‌اکسیدانی که در بیماری‌های متنوعی، تاثیر دارند. معمولاً این تفاسیر مورد نظر پزشکان مدرن قرار نمی‌گیرد.
 3. گزارشات تجربی: که توسط افراد بیمار و یا برخی از درمان‌گران طبیعی طب سنتی و یا پزشکان انجام می‌شود. نتایج این گزارشات در مورد خواص ژل رویال طب اسلامی نیز در مقالات و کتب درج نمی‌شود و به‌صورت شفاهی ارائه می‌شود.

ابتدا به بررسی خواص ژل رویال بر اساس آنالیزهای بالینی و تحقیقات علمی می‌پردازیم.

1- ژل رویال و درمان ناباروری

یکی از مهم‌ترین خواص تاثیرگذار ژل رویال، درمان ناباروری است که اتفاقاً هم یافته‌های پزشکی و هم یافته‌های تجربی موید این مطلب هستند.

در یک کار پژوهشی که از ژل رویال به‌منظور افزایش قدرت باروری زنان و مردان استفاده شد، نتایج این پژوهش افزایش کیفیت اسپرم در مردان و افزایش کیفیت تخمک‌ها در زنان به دلیل مصرف ژل رویال را نشان داد. تحقیقات آزمایشگاهی دیگری از افزایش کیفیت اسپرم موش به واسطه مصرف ژل رویال خبر می‌دهد. (+)

در پژوهشی دیگر، اثر ژل رویال بر ناباروری گوسفندان نر و ماده بررسی شد. نتایج نشان داد که ژل رویال با افزایش کیفیت اسپرم در نرها و بهبود کیفیت تخم گوسفندان ماده، احتمال باروری را افزایش می‌دهد. (+)

در یک مطالعه روی همسترهای نر، آنهایی که رژیم غذایی شامل ژل رویال داشتند، سطح تستسترون بیشتری داشتند و اسپرم بیشتری تولید کردند. به‌طور مشابه، بر روی خرگوش‌های نر مبتلا به ناباروری، خوردن ژل رویال باعث افزایش تستسترون و تولید اسپرم، تحرک و سلامت بیشتر اسپرم شد.

همه‌ی این موارد بیان‌گر این موضوع هستند که همانند عسل، یکی از مهم‌ترین خواص و اثرات دارویی این ماده ارزشمند، اثربخش بودن ژله رویال در درمان ناباروری در زنان و مردان است.

راستی شما درباره خواص عسل برای زنان چه می‌دانید؟

2- افزایش توان و میل جنسی زوج‌ها

در دهه‌های اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی تغذیه و ترویج فست‌فودها و تغذیه‌های ناسالم، زود انزالی و ضعف در قدرت جنسی به‌عنوان یکی از مشکلات اصلی زوج‌ها در ایران و حتی جهان مطرح شده است.

قطعاً استفاده از مواد خوراکی سالم و طبیعی در کنار اصلاح سبک زندگی می‌تواند در کاهش مشکلات خانوادگی نقش مهمی ایفا کند، اما ژل رویال به عنوان یک محصول طبیعی زنبورعسل، علاوه بر انرژی‌زا بودن، میل و توان جنسی را تقویت و در درمان سرد مزاجی زنان بسیار موثر عمل کرده و نتایج شگفت‌انگیزی را به‌ همراه دارد. (+)

3- درمان مشکلات جسمی زنانه با ژل رویال

با نزدیک شدن به زمان قاعدگی و پریودی، یکی از دغدغه‌ی همیشگی زنان بروز علائمی مانند افسردگی، حساس شدن سینه‌ها، نوسانات خلقی و… است که به علائم پیش از قاعدگی معروفند و از هر چهار زن، سه نفر این عوارض را دارد، نتایج یک تحقیق بالینی نشان می‌دهد مصرف ژل رویال، به کاهش عوارض سندروم پیش از قاعدگی منجر می‌شود. (+)

از طرفی در 80 درصد زنان در زمان یائسگی کاهش هورمون‌ها، استرس و خشکی واژن موجب مشکلات روانی و جنسی بانوان می‌شود. در پژوهشی  مشخص شد استفاده از ژل رویال به مدت 8 هفته می‌تواند عوارض و علائم یائسگی در زنان را کم کند. (+)

4- ژل رویال و تقویت سیستم قلب و عروق

مصرف ژل رویال باعث افزایش خون‌رسانی و تغذیه ماهیچه میوکارد قلب شده و فعالیت آن را بهبود می‌بخشد.

همچنین مصرف ژل رویال با کاهش کلسترول خون و کاهش چربی‌های خون، باعث عملکرد بهتر قلب می‌شود. (+)

پژوهشگران متوجه شدند مصرف طولانی‌مدت ژل رویال باعث بهبود مبتلایان به آنژیم صدری (درد موضعی در قفسه سینه) می‌شود.

مصرف روزانه ژل رویال، حداقل به مدت 40 روز، باعث درمان تصلب شرایین می‌شود.

فومینا و همکاران، مشاهده کردند که ژل رویال، ضعف ماهیچه قلب و فشارخون پایین را بهبود می‌دهد.

5- بهبود دیابت و کاهش قند خون با مصرف ژل رویال

ژل رویال با توجه به اینکه حاوی 10HDA و دیگر اسیدهای چرب و همچنین یک سری ترکیبات شبه انسولینی است، در بهبود دیابت و کنترل قندخون بسیار موثر است.

در یک آنالیز علمی مشخص شد مصرف ژل رویال باعث کاهش میزان گلوکز خون افراد با سابقه‌ی دیابت نوع دو می‌شود.
و در یک مطالعه بالینی مشخص شد مصرف روزانه یک گرم (معادل یک کپسول یا لوبیا قرمز) ژل رویال به مدت ۴ تا ۸ هفته در زنان دارای بیماری دیابت نوع ۲ باعث کاهش محسوس قندخون ناشتا این افراد شده است. (+)

همچنین در پژوهشی در کشورمان مشخص شد، مصرف ژل رویال موجب پایداری انسولین در برابر سطوح قندی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می‌شود. (+)

6- ژل رویال فشارخون را کاهش می‌دهد

ژل رویال زنبور عسل می‌تواند با کاهش فشار خون از قلب و سیستم گردش خون شما محافظت کند.

چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که پروتئین‌های خاص موجود در ژله رویال باعث شل شدن سلول‌های عضلانی در رگ‌ها و عروق شده و در نتیجه‌ی آن فشار خون را کاهش می‌دهد. (+)

7- تاثیر ژل رویال بر کاهش چربی و کلسترول خون

در یک تحقیق و پژوهش علمی به افرادی که کلسترول خون بالایی داشتند و دچار این بیماری بودند، روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم ژل رویال دادند که منجر به کاهش سطح کلسترول خون این افراد شد و تاثیرات مثبت مصرف ژل رویال بر کاهش کلسترول خون به تأیید رسید. (+)

8- تاثیر بر سیستم عصبی و بهبود آلزایمر و پارکینسون

یک جز منحصربه‌فرد ژل رویال اکسید cAMP-N1 می‌باشد که در هیچ ماده طبیعی دیگری یافت نمی‌شود و به‌طور مستقیم در تمایز عصبی نقش دارد و تشکیل سلول‌های مختلف مغز را تحریک می‌کند. لذا ژل رویال عاملی امیدوارکننده برای فعال شدن سلول‌های بنیادی عصبی در مغز افراد بالغ است.

تحقیقات اخیر رابطه بین رشد نورون در ناحیه چین خورده هیپوکامپ مغز و علائم افسردگی را مشخص کرده است؛ این یعنی استفاده از ژل رویال برای فعال شدن رشد نورون دور از انتظار نیست.

همچنین ممکن است با مصرف ژل رویال، کاهش مرگ نورون‌ها و افزایش رشد نورون‌ها در بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون اتفاق بیفتد. اگر چه آزمایش‌های بیشتری در این مورد لازم است.

با همه اینها نتایج یک آزمایش بالینی نشان می‌دهد که مصرف و استفاده از ژل رویال در افراد با سابقه‌ی بیماری افسردگی، باعث کاهش افسردگی و بهبود خلقی افراد می‌شود. (+)

9- ژل رویال و درمان کم خونی

پژوهشگران روسی در سال 2000 در تحقیقی تأثیر ژل رویال در افزایش گلبول‌های خون را تأیید کردند. (+)

همچنین دانشمندان چینی در سال 2012 متوجه شدند ژل رویال می‌تواند باعث افزایش میزان گلبول‌های خون شود و تأثیر مثبتی در درمان کم‌خونی دارد. (+)

البته ژل رویال حاوی مقادیر کمی آهن و فولیک اسید نیز می‌باشد.

10- خواص ژل رویال برای پوست

از دیگر خواص شگفت‌انگیز ژل رویال، توسعه و افزایش کلاژن و نقش کلیدی آن در محافظت از پوست است که به جوان‌سازی پوست نیز کمک می‌کند و به همین دلیل استفاده از ژل رویال نیز مانند عسل، در محصولات آرایشی و بهداشتی رو به افزایش است.

[بیشتر بخوانید: عسل دوست لطیف پوست]

11- تنظیم سیستم ایمنی بدن

تنظم سیستم ایمنی، پیشگیری و جلوگیری از بروز بیماری‌های مختلف در اندام‌ها است.

دقت کنید ژل رویال سیستم ایمنی بدن را “تنظیم” می‌کند؛ یعنی در مواردی برای مبارزه با بیماری‌ها آن را تقویت می‌کند و در برخی از بیماری‌ها، مانند بیماری خود ایمنی، آن را کاهش می‌دهد.

ژل رویال با عملکردهای مختلف روی گلبول‌های سفید، لنفوسیت‌ها و… تاثیر خیلی زیادی در تنظیم سیستم ایمنی دارد. (+)

ژل رویال برای سیستم ایمنی

12- ژل رویال در درمان سرطان

ژل رویال با خواص بی‌نظیر خود قادر است در سه مرحله قبل، حین و بعد از سرطان، موثر باشد.

ژل رویال با تنظیم و تقویت سیستم ایمنی، مانع به‎ وجود آمدن رادیکال‌های آزاد و تشکیل توده‌های سرطانی می‌شود و یکی از بهترین و موثرترین مواد طبیعی حاوی آنتی‌اکسیدان به شمار می‌آید.

از طرفی مصرف ژل رویال در بیماران سرطانی باعث افزایش تعداد گلبول‌های سفید و لنفوسیت‌ها می‌شود و این به درمان سرطان کمک زیادی می‌کند.

استفاده از ژل رویال، تنها سرطان را کنترل نمی‌کند؛ بلکه می تواند عوارض جانبی ایجاد شده در کنار سرطان را نیز از بین ببرد. همچنین مصرف این ماده طبیعی تداخلی با روش‌های شیمیایی مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی ندارد و می تواند در کنار روش‌های درمان سرطان در طب نوین مورد استفاده قرار گیرد.

13- ژل رویال و درمان زخم

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که ژل رویال مهارکننده‌ی قوی برای باکتری‌ها و جایگزین مناسبی برای آنتی‌بیوتیک‌هاست و به دلیل داشتن 10-HDA و همچنین انواع پروتئین‌ها و پیتیدها خاصیت ضدباکتری بالایی دارد.

اثبات شده است که این ماده خاصیت ضدباکتریایی دارد که می‌تواند زخم‌ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد. (+)

همچنین یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که ظرفیت ترمیم بافت در سلول‌های انسانی تحت درمان با ژل رویال به طور قابل توجهی افزایش یافته است. (+)

[بیشتر بخوانید: فواید عسل در درمان زخم]

14- درمان بیماری‌های گوارشی با ژل رویال

پژوهشگری بیماران مبتلا به زخم معده و اثنی عشر و همچنین ورم معده را با مصرف 20 تا 25 میلی گرم ژل رویال، 3 مرتبه در روز و به مدت یک ماه درمان کرد. (+)

15- خواص ضد پیری ژل رویال

ژل رویال را به دلایل زیر اکسیر جوانی نیز می‌نامند:

 • با خاصیت کلاژن سازی در پوست و محافظت از پوست در برابر اشغه ماوراءبنفش، روند پیری و چروک شدن پوست را به تعویق می‌اندازد.
 • توانایی جنسی و قدرت باروری را در انسان‌ها افزایش می‌دهد.
 •  مانع یائسگی زودرس و کاهش عوارض آن در بانوان می‌شود.
 • مانع بروز آلزایمر و پارکینسون در سنین سالمندی می‌شود.
 • با افزایش سطح متابولیسم و سوخت‌وساز بدن، باعث رشد بدن می‌شود و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها را تسریع می‌کند و باعث استقامت آن‌ها می‌شود.
 • از طرفی از آنجا که تحقیقات نشان می‌دهد ژل رویال طول عمر را در «نماتد سینورابدیتس» افزایش می‌دهد؛  پیش‌بینی می‌شود که با توسعه اطلاعات، روند پیری متوقف شود.

خواص ژل رویال بر اساس مواد موثره آن

در اینجا خیلی ساده و البته علمی به شما می‌گوییم معجزه ژل رویال از چه چیزی نشات می‌گیرد:

 • پپتیدها: خاصیت ضدباکتریایی، درمان زخم، انرژی‌زا و ضدخستگی، ضدفشارخون، ضددیابت و ضدالتهاب، کاهنده کلسترول خون
 • MRJPs: افزایش طول عمر، کاهش کلسترول، ضدفشار خون، اثر ضدمیکروبی، آنتی‌اکسیدان، تکثیر سلول، ضدسرطان، افزایش سیستم ایمنی بدن، محافظ کلیه و کبد، تنظیم‌کننده سیستم ایمنی، ضدآلرژی، درمان زخم
 • چربی‌ها: اثر ضدمیکروبی، تنظیم‌کننده سیستم ایمنی، افزایش طول عمر، اثر ضدالتهابی، ضدافسردگی، ضدفشار و چربی خون،  کلاژن‌سازی و حفاظت از پوست، نوروتروفیک، اثر حفاظتی، اثر استروژنی
 • پلی فنول‌ها: اثر آنتی‌اکسیدانی

بهترین "طریقه مصرف ژل رویال" چیست؟

بهترین طریقه مصرف ژل رویال، استفاده از ژل رویال خام به‌صورت زیر زبانی و جذب آن توسط مویرگ‌های زیر زبان و داخل دهان است، البته کسانی که طعم ترش و گس‌مانند ژل را نمی‌پسندند می‌توانند از مخلوط ژل رویال عسل که برخی به آن ژله عسلی هم می‌گویند، استفاده کنند، بهتر است سعی شود تا جایی که امکان دارد ژله عسلی مدت طولانی‌ در دهان نگهداری شود تا جذب به‌صورت زبانی و دهانی صورت گیرد.

مقدار مجاز مصرف ژل رویال؛ در مصرف عمومی و برای بهره‌مندی از خواص شگفت‌انگیز آن ۱ تا ۳ گرم در روز برای افراد بزرگسال و نیم گرم برای کودکان بالای ۵ سال مورد توافق اکثر متخصصین و کارشناسان این حوزه است.

البته برای شروع مصرف ژل رویال، با دُز و مقدار کم و مخلوط عسل و ژل رویال پیشنهاد می‌شود تا در صورت بروز حساسیت، عوارض آن‌ کنترل شود.

بهترین زمان مصرف ژل رویال؛ صبح و به‌صورت ناشتا یا آخر شب قبل از خواب است، که البته “بهترین زمان مصرف ژل رویال برای بارداری” صبح‌ها و به‌صورت ناشتا توصیه شده است

[بیشتر بخوانید: بهترین روش مصرف ژل رویال]

آیا ژل رویال را می‌توان با عسل مخلوط نمود؟

مخلوط ژل رویال و عسل همواره نقطه‌ی مورد اختلاف و بحث کارشناسان بوده است، ولی بهترین نسبت برای ترکیب و مخلوط ژل رویال و عسل، نسبت ۳ درصد است یعنی به‌ ازای ۱۰۰ گرم عسل طبیعی، ۳ گرم ژل ترکیب شود.

این ترکیب فقط در صورتی که بسیار خوب و یکنواخت مخلوط شود، ماندگاری دارد، در غیر این صورت با توجه به چگالی کمتر ژل رویال، دوفازی شده و احتمال فساد ژل رویال را بالا می‌برد.

به همین خاطر پیشنهاد می‌شود اگر هم اصرار به مصرف مخلوط ژل رویال و عسل دارید چند دقیقه قبل از مصرف این‌ کار را انجام داده و بلافاصله بعد از تهیه مخلوط عسل و ژل رویال، مصرف شود و از نگهداری بلندمدت این مخلوط خودداری کنید.
همچنین توجه کنید عسلی که برای ترکیب با ژل رویال انتخاب می‌کنید عسل طبیعی و با رطوبت پایین (حداکثر 16 درصد) باشد.
استفاده از عسل‌های با رطوبت بالا باعث کاهش مدت زمان نگهداری و افزایش امکان ترش شدن و کپک‌زدن عسل می‌شود.

استفاده از عسل رس زده، انتخاب مناسبی برای ترکیب با ژل رویال است.

 

مخلوط عسل و ژل رویال

روش نگهداری ژل رویال

با توجه به اینکه ژل رویال به نور، گرما و اکسیژن هوا حساس است باید در ظروف دوجداره‌ی غیرشفاف و درب بسته نگهداری شود.

بهترین روش نگهداری ژل رویال خام در فریزر (دمای منفی ۱۸) بوده که تا دو سال قابلیت نگهداری دارد، البته نگهداری ژل رویال در یخچال (دمای ۳ تا ۵ درجه) هم تا ۶ ماه امکان‌پذیر است.

از آنجایی که ژل رویال با مجاورت اکسیژن هوا به سرعت اکسید می‌شود، نگهداری آن در دمای گرم محیط به مدت طولانی، موجب فساد و از بین رفتن خواص دارویی و درمانی آن می‌شود.

روش دیگری که در برخی از کشورها رایج است مخلوط کردن یک تا سه گرم ژل در ۱۰۰گرم عسل است که اگر کاملاً یکنواخت و مناسب مخلوط شده باشد تا دو ماه در دمای محیط قابل نگهداری است، البته با توجه به اینکه امکان ترکیب و مخلوط کاملاً یکنواخت و یک‌دست در بسیاری مواقع کار سختی است، این روش جز در موارد اضطرار توصیه نمی‌شود.

پس دقت نمایید بعد از خرید ژل رویال در بسته‌بندی ویژه، آن‌ را در فریزر نگهداری نمایید و فقط برای مصرف روزانه آن‌ را خارج کنید. پس از مصرف، درب ظرف را محکم ببندید تا با هوا تماس نداشته باشد و ترجیحاً طی چند ماه آن را مصرف کنید.

[بیشتر بخوانید: تمام آنچه که باید درباره روش نگهداری ژل رویال در خانه بدانید]

نگهداری از ژل رویال در فریزر

ویژگی‌های ژل رویال اصل | تشخیص اصالت ژل رویال

 1. ژل رویال تازه دارای طیف رنگی از سفید، کرمی تا زرد روشن است که به تدریج زردی آن تیره‌تر می‌شود.
 2. ژل رویال طعمی ترش و گس‌مانند دارد که مزه‌ی خوشایندی محسوب نمی‌شود ولی با توجه به خواص شگفت‌انگیزش تحمل چنین طعم و مزه‌ای کاملاً توجیه‌پذیر و منطقی به نظر می‌رسد.
 3. در بسیاری از موارد سنجش کیفیت ژل رویال به اندازه‌گیری فاکتور 10HDA خلاصه شده و فقط این فاکتور ملاک قرار گرفته می‌شود. 10HDA علی‌رغم اینکه یک شاخص کیفی خوب محسوب می‌شود ولی با توجه به پایداری بالای آن و عدم تغییر در شرایط انبارداری با دماهای بالا، نمی‌تواند شاخص مناسبی برای تازگی ژل رویال و حتی سالم بودن ژل رویال باشد.

به همین دلیل است که مجموعه اسپی‌کو علی‌رغم تأکید فراوان بر آزمایش عسل طبیعی و سنجش فاکتورها در آزمایشگاه‌های معتبر، برای ژل رویال چنین تأکیدی را نداشته و خرید ژل رویال از زنبورداران متخصص و آگاه‌ را پیشنهاد می‌کند.

[بیشتر بخوانید: ۱۱ دلیل که در تشخیص عسل طبیعی اشتباه می‌کنید!]

در هنگام خرید ژل رویال به چه نکاتی توجه شود؟

به‌صورت کلی دو نوع ژل رویال در بازار ایران موجود است:

 ژل رویال ایرانی که توسط زنبورداران کشورمان تولید می‌شوند؛ و ژل رویال خارجی که عموماً از کشورهای چین و تایلند به‌صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شود.

پیشنهاد ما به 3 دلیل خرید ژل رویال ایرانی است:

۱- کیفیت ژل رویال رابطه مستقیمی با تنوع و کیفیت گرده‌های گل مصرفی زنبوران کارگر (تولیدکنندگان ژل رویال) دارد و از آنجایی که در ایران تنوع پوشش گیاهی گرده‌زا زیاد است پس به‌طور طبیعی ژل رویال ایرانی کیفیت بالایی دارد.

۲- از آنجایی که واردات ژل رویال به کشور ممنوع است، پس برای ورود، از راه‌های غیرقانونی استفاده می‌شود و همان‌طور که در بخش نگهداری ژل رویال گفته شد این ماده به گرما و هوا حساس است، پس احتمال کاهش کیفیت و فساد آن در چنین حمل و نقل‌های غیرقانونی  بسیار بالا می‌رود.

۳- در برخی کشورها مانند چین، با توجه به اینکه مصرف لارو زنبورعسل مشکلی برای آن‌ها ندارد (در اسلام خوردن لارو زنبورعسل حرام است) برای افزایش حجم تولید لارو را نیز له کرده و به ژل رویال اضافه می‌کنند.

نکاتی که هنگام خرید ژل رویال باید توجه کنید:

 • قیمت بالای ژل رویال در بازارهای جهانی و تا حدودی بازار ایران، باعث شده تقلب در آن زیاد باشد و از آنجایی که سنجش فاکتورهای اصلی آزمایشگاهی برای تشخیص اصالت ژل رویال خارج از توان‌مندی آزمایشگاه‌های ایران است، پیشنهاد می‌شود ژل رویال را از زنبوردارانی که به‌صورت تخصصی اقدام به تولید ژل رویال می‌کنند و از شرایط نگهداری آن مطلع هستند، تهیه کنید.
 • اگر چنین زنبوردارانی را نمی‌شناسید از فروشگاه‌های تخصصی محصولات زنبورعسل خریداری نمایید.
 • به هیچ‌عنوان از فروشگاه‌ها و افرادی که هویت آن‌ها برایتان کاملاً مشخص نیست ژل رویال تهیه نکنید.
 • از خرید ژل رویالی که در قفسه‌های فروشگاهی نگهداری می‌شوند خودداری کنید.
 • از فروشنده بخواهید شرایط نگهداری، ارسال و حمل و نقل را برایتان توضیح دهد، درصورت رعایت نشدن شرایط نگهداری و عدم استفاده از بسته‌بندی ویژه و یخ، خرید نکنید.
 • در هنگام خرید به تازه بودن ژل رویال توجه کنید؛ ژل رویال کهنه و محصول سال قبل کیفیت ژل رویال تازه را ندارند.

[بیشتر بخوانید: قیمت ژل رویال چقدر است؟]

چه کسانی نباید ژل رویال مصرف کنند

ژل رویال هم مانند زهر زنبور عسل دارای ترکیبات گلیکوسیلات است. این ترکیبات ممکن است باعث واکنش‌های حساسیتی شوند. پس ژل رویال باید پس از تست حساسیت، به عنوان دارو یا ترکیب غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

بهتر است افراد با شرایط زیر قبل از مصرف حتماً با پزشک مشورت کنند:

 1. افرادی که به محصولات زنبورعسل و نیش زنبورعسل، خرچنگ، کنه گرد و غبار حساسیت دارند یا دارای سابقه بیماری‌های آلرژیک و آسم هستند، می‌بایست در مصرف ژل رویال احتیاط نمایند.(+)
 2. زنان مبتلا به سرطان سینه استروژن مثبت
 3. افرادی که داروهای ضدانعقاد خون مصرف می‌کنند.
 4. خانم‌های باردار یا شیرده
 5. افراد با فشارخون پایین

اگر از حساسیت خود نسبت به ژل رویال اطلاعی ندارید توصیه می‌شود برای اولین‌بار از دُز‌های بسیار کم (اندازه یک عدس) یا از مخلوط ژل رویال و عسل (ژله عسل) استفاده نمایند و در صورت نداشتن علائمی مانند خارش پوست، آبریزش بینی و کهیر در سطح پوست، نسبت به افزایش دُز و طریقه مصرف ژل رویال گفته شده، اقدام نمایید. در صورت بروز نشانه‌های حساسیت‌ حتماً مصرف آن را قطع نموده و برای ادامه‌ی مصرف با پزشک مشورت کنید.

خلاصه مطلب

 • ژل رویال یک ابرغذا محسوب می‌شود و خواص بی‌نظیری برای سلامتی همه‌ی افراد در همه‌ی سنین دارد.
 • پیشنهاد می‌شود حداقل سالی دو دوره 30 یا 40 روزه، ژل رویال تازه مصرف کنید؛ با این کار کمتر به بیماری مبتلا می‌شوید و از دارو و دکتر تا حد خیلی زیادی بی‌نیاز می‌شوید.
 • ژل رویال جایگزین مطمئنی برای انواع قرص‌های مکمل محسوب می‌شود.
 • برای درمان بیماری‌ها قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 • حتماً ژل رویال ایرانی و از زنبوردار متخصص و یا فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.
 • برای تاثیر بیشتر، ژل رویال را خام و به‌صورت فریز شده، هر روز ناشتا و به مدت حداقل 30 یا 40 روز مصرف کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن