فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

___________________________________________

عسل کنار چه ویژگی‌هایی دارد؟

خواص کنار

تا به حال اسم عسل کنار را شنیده‌اید؟ افراد برای جواب دادن به این سؤال به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. کُنار برای عده‌ای از شما اسمی آشناست، آنقدر آشنا که اگر در مورد آن سؤال بپرسند، می‌توانید ساعت‌ها در مورد خواص عسل کنار صحبت کنید.
  2. در مقابل شاید از آن دسته افرادی باشید که حتی یک‌بار هم اسم کنار را نشنیده باشید و در جواب سوال بپرسید، عسل کنار چیست؟

جزو هر دسته از این افراد که باشید، این مقاله می‌تواند برایتان مفید باشد، چون در این چند دقیقه‌ای که با من همراه هستید، قرار است سفری کوتاه داشته باشیم.

سفری کوتاه در زمان، که هر آنچه درباره این عسلِ خوش‌طعم و خوش‌رنگ لازم است بدانید را به شما می‌گوید. پس اگر همسفران خوبی هستید، کوله‌بارتان را آماده کنید که شروع کنیم.

سفری کوتاه به گذشته عسل کنار

حتماً شما هم گاهی بی‌تفاوت از کنار سفره‌هایتان گذشته‌اید بدون آن‌که یک ثانیه‌ هم به آن فکر کرده باشید این خوراکی که برای شما ساده است در نقطه‌ای از تاریخ یکی از خوراکی‌های فوق لاکچری به حساب می‌آمده که از آن استفاده‌های غذایی و دارویی و… بسیاری کرده‌اند.

صدها سال پیش…

هدیه به پادشاهان

اولین سفر ما به صدها سال پیش برمی‌گردد. آن زمان که پادشاهان شکم گنده با طلوع آفتاب تاج‌شان را بر روی سر کچل‌شان گذاشته، بر روی مبل‌های نرم و مخملی‌شان نشسته و از مردم هدیه قبول می‌کردند!

مردم آن دوران برای ابراز تشکر و نشان دادن وفاداری خود به پادشاه، به ایشان عسل کنار هدیه می‌دادند تا زندگی به کامشان شیرین‌تر آید.

کشور رنگ‌ها

عکس عسل کنار

از پیش پادشاه شکمو رخصت می‌جوییم و عازم هندوستان می‌شویم.

اکثر ما می‌دانیم که مردم هند از خوراکی‌ها به عنوان درمان‌های خانگی استفاده می‌کنند و باور عجیبی به معجزه خوراکی‌ها‌ دارند.

جالب است اگر بدانید عسل کنار هم برای بسیاری از آن‌ها اهمیت داشته است و از آن برای درمان بیماری‌های چشمی استفاده می‌کردند.

این استفاده تنها مختص به هند نبوده و در کشور‌هایی مانند یونان، مصر و ایران هم مورد استفاده داشته است.

دنیای عرب

از کشور پرجمعیت هندوستان که بگذریم، به کشورهای عربی می‌رویم.

آن زمان که به جادو اعتقاد فراوانی داشتند، از عسل کنار برای جادوگری و افسونگری استفاده کرده‌اند! 

شما هم مثل من تعجب کردید؟

اینکه در آن زمان‌ها باورهایی در میان مردم رواج داشته غیرقابل انکار است، اما به همان اندازه خواص عسل هم انکارناپذیر است و نباید از اهمیت بالای آن به این سادگی‌ها گذشت. چرا؟

به گفته قدیمی‌ترها، استفاده از عسل مثل این است که شما هر بار جرعه‌ای از زندگی را نوش‌جان کنید. 

دلیل این حرف این است که، هر عسلی بسته به منشأ گیاهی که زنبور از شهد آن تغذیه می‌کند، خواص مختلف و بسیار مفیدی را در خود پنهان کرده است.

با درخت کنار آشنا شویم

درخت کنار

از گذشته که برگردیم، به جنگل‌های کُنار در جنوب کشورمان می‌رویم. 

در ابتدا گفتیم ممکن است در جمع ما دوستانی باشند که با درخت کنار آشنایی نداشته باشند. پس خیلی کوتاه به معرفی درخت کنار که منشأ انواع عسل کنار است می‌پردازیم.

درخت کنار، بومی مناطق گرمسیری آفریقا و جنوب آسیا است. 

این درخت نسبت به خشک‌سالی مقاوم است و قامتی بلند با شاخه‌های ضخیم، فشرده و متراکم دارد.

میوه کُنار گرد و کروی‌مانند است و در بیشتر اوقات به خاطر گل‌دهی این گیاه در یک شاخه می‌توان گل و میوه را در کنار یکدیگر مشاهده کرد. 

شکوفه‌های کنار، شکلی ستاره‌مانند دارند که بسیاری از حشرات را به خود جذب می‌کنند.

از برگ خشک و کوبیده شده کنار استفاده‌های زیبایی، دارویی و بهداشتی می‌شود و ما در این موارد آن را با نام آشنای سدر می‌شناسیم.

چند نوع عسل کنار داریم؟

حالا که با درخت کنار یا سدر آشنا شدیم در مورد گونه‌های آن صحبتی کوتاه خواهیم داشت.

انواع درخت کنار در سراسر دنیا تقریباً 40 نوع است که آن‌ها را با نام‌های: کنار نازک، کایتلی، سدرالیمنی، عمران، گولا، تورنلس، ساندورامانوئل، نرما، بنارسی کارکا، جوجیا، الاچی، چوهارا و… می‌نامند.

اختلافاتی بر سر اینکه عسل به دست آمده از کدام نوع از آن‌ها بهترین عسل کنار است وجود دارد. اما تجربه شخصی‌ام، طبق سفرها و ارتباطاتی که داشتم نشان می‌دهد، عسل‌های ایرانی در کشورهای همسایه طرفداران زیادی دارد.

ناگفته نماند که عسل سدرالیمنی نیز طرفداران بسیاری در کشور‌های حاشیه خلیج فارس به خود اختصاص داده است.

7 ویژگی عسل کنار اصل

معمولاً عسل‌های طبیعی بسته به نوع و منشأ گیاهی که زنبورعسل از آن برای تغذیه خود استفاده کرده است ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. عسل کنار اصل هم از این قاعده مستثنی نیست. 

آشنایی با ویژگی‌های عسل کنار کمک زیادی به شناخت ما از این عسل و خرید آگاهانه می‌کند. 

در ادامه شما را با این ویژگی‌های مهم عسل کنار آشنا خواهیم کرد. 

عسل کنار طبیعی یکی از عسل‌های خاص در جهان است و گفتیم افراد زیادی را به خود علاقه‌مند کرده است.

با این وجود افراد سودجو ممکن است از این موضوع سواستفاده کرده و عسل‌های تقلبی را با اسم عسل کنار طبیعی به دست خریداران برسانند.

به همین خاطر بسیاری از افزاد به دنبال روش‌های دم‌دستی و خانگی هستند که بتوانند عسلِ طبیعی را در سریع‌ترین زمان ممکن تشخیص دهند. اما آیا روش‌های خانگی قابل اعتمادند؟!

شاید بارها برای تشخیص عسل‌ اصل از تقلبی از فروشنده‌ها و افراد دیگر پرسیده‌اید و با روش‌هایی ازجمله رنگ، بو و طعم و شکرک زدن و نوع شکرک آن راهنمایی شده‌اید. 

برای تشخیص عسل کنار اصل، توجه کردن به این موارد، شاید برای بسیاری از افراد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد، اما من توصیه می‌کنم که به این روش‌ها پایبند نباشید! چون این ویژگی‌ها به عوامل زیادی بستگی دارد.

ساکارز کنار

1. زمان برداشت عسل کنار

همچنان که از دیدن جنگل زیبا و کندوها لذت می‌برید در مورد اینکه این خوراکی خوش‌‌طعم تک‌گل است یا خیر صحبت کنیم.

گل‌دهی درخت کنار از اوایل بهار شروع شده و با گرم‌تر شدن هوا تعداد گل‌ها کمتر می‌شود. در اواسط شهریور ماه با متعادل‌تر شدن هوا، مجدداً درخت شروع به گل‌دهی خواهد کرد و پاییز درختان سدر پرشکوفه خواهیم داشت. 

در این بازه زمانی شما می‌توانید میوه‌های خوش طعم و شکوفه‌های خوش‌بو را بر روی شاخه‌ها نزدیک هم ببینید. برداشت عسل کنار نیز بسته‌به منطقه‌ای که زنبورداران کندوهای خود را در آن‌جا مستقر کرده‌اند از اواخر شهریور تا اواخر آبان انجام می‌گیرد.  

همچنین ازآنجایی که فصل پاییز طبیعتاً گیاهان کمتری شکوفه خواهند داد، عسل کنار یک تک گل و در بیشتر مواقع خالص محسوب می‌شود.

2. کف عسل کنار

یکی دیگر از شاخصه‌های عسل‌ کنار کف آن است.

هنگام برداشت، بر روی عسل کنار کف تقریباً سفید رنگی ایجاد خواهد شد.

کف عسل کنار تقریباً سفید است که با گذشت زمان این کف از سفید به رنگ کرم تغییر می‌کند و رفته‌رفته ته‌نشین خواهد شد.

علت اینکه بر روی عسلِ کنار کف درست می‌شود وجود ماده‌ای در شهد این گیاه به نام «ساپونین» است.

این کف بسیار ناپایدار بوده و تا رسیدن عسل به دست شما، امکان دارد کاملاً ته‌نشین شده و از بین رفته باشد.

البته ناگفته نماند که ترکیبات ساپونینی موجود در عسل کنار باعث شده است که این نوع عسل برای بیماران دیابتی انتخاب بسیار مناسبی باشند. 

[بیشتر بخوانید: خواص عسل کنار برای دیابت | چرا عسل کنار برای بیماران دیابتی مناسب است؟]

3. طبع عسل کنار

سری به طب سنتی می‌زنیم و می‌خواهیم بدانیم طبع عسل کنار در طب سنتی چگونه است؟ چراکه این سوال برای خیلی‌ها وجود دارد که عسل کنار گرم است یا سرد؟

طبع عسل کنار در طب سنتی با سایر عسل‌های دیگر متفاوت است. میوه درخت سدر یا کنار طبع سرد دارد و همان‌طور که می‌دانید طبع عسل هم گرم است.

چون زنبورعسل از میوه درخت کنار که طبع سرد دارد تغذیه می‌کند، عسلی که تهیه می‌کند طبعی معتدل خواهد داشت و برای افرادی که طبعشان گرم است و ممکن است مصرف عسل برایشان خوشایند نباشد بسیار مناسب است.

4. ساکارز عسل کنار

استاندارد عسل ایران، ساکارز عسل طبیعی را کمتر از 5 درصد تعیین کرده است.

با این حال ساکارز عسل کنار طبیعی با عسل‌های طبیعی دیگر متفاوت است و استثناً بیشتر از 5 است.

باید به این مسئله دقت داشته باشید که درصد بالای ساکارز عسل کنار نشانه بی‌کیفیت بودن آن نیست.

کنار به خاطر منبع شهدی که دارد (یعنی شکوفه‌های درخت کنار) ساکارز بالایی در شهد خود دارند، عسل هم به صورت کاملاً طبیعی از ساکارز بالایی برخوردار است.

پس کیفیت عسل کنار را با میزان ساکارزی که دارد نمی‌سنجیم و فاکتور‌های دیگری را مانند: پرولین، دیاستاز و… مد نظر قرار می‌دهیم.

5. رنگ عسل کنار

رنگ عسل طبیعی جزو آن دسته از مواردی است که به‌شدت به منبع شهد گیاهی که عسل از آن ساخته شده وابسته است. عسل کنار، همان‌طور که در عکس عسل کنار در تصویر قبل می‌توانید مشاهده کنید، رنگی تیره و کهربایی دارد. 

6. عطر و طعم عسل کنار

در مورد عطر و بو عسل کنار، اگر درب ظرف عسل کنار را باز کنید، بویی مشابه شکوفه‌های کنار را استشمام خواهید کرد، همچنین طعم آن نیز نزدیک به میوه کُنار است.

7. سرعت رس بستن عسل کنار

اگر مطلب شکرک زدن عسل اسپی‌کو را خوانده باشید می‌دانید که این رس بستن عسل امری کاملاً طبیعی است. عسل کنار جزو عسل‌های دیررس بوده و معمولاً بیش از یک سال طول می‌کشد تا رس ببندد. 

[بیشتر بخوانید: عسل رس بسته چیست؟ 6 باور اشتباه در مورد عسل رس زده]

طریقه مصرف عسل کنار

مصرف عسل طبیعی

اینجا سفر ما به اتمام رسیده و به خانه‌هایمان برگشته‌ایم، طبق آموزش‌هایی که به شما خواهم داد خوراکی خوش‌مزه‌ای را انتخاب کنید و برای خودتان درست کنید تا خستگی راه، از تنتان بیرون برود و من هم استفاده‌های دیگر این عسلِ خوش‌طعم را به شما بگویم.

اکثر ما ایرانی‌ها از عسل به عنوان صبحانه استفاده می‌کنیم. اما این بار می‌خواهیم تنوع بدهیم.

مصرف روزانه

این خوراک خوش‌مزه برای درست کردن نوشیدنی‌ها، صبحانه‌ یا عصرانه‌های متنوع استفاده می‌شود.

  1. نوشیدنی سم‌زدا: عسل را با آب ولرم و چند قطره لیمو تازه مخلوط کنید و در یخچال بذارید تا خنک شود بعد میل کنید.
  2. نوشیدنی مقوی: مقداری از عسل را با شیر ولرم مخلوط کنید، به عنوان صبحانه و یا شب قبل از خواب میل بفرمایید.
  3. انرژی‌زا: عسل کنار را می‌توان برای صبحانه یا عصرانه، همراه با میوه‌‌ها و مغز‌های مورد علاقه‌تان مصرف کنید.
  4. و…

استفاده از عسل کنار برای جای زخم و سوختگی

احتمالاً شما هم درباره خواص عسل برای زخم یا سوختگی چیزی شنیده باشید. عسل‌ کنار نیز ازآنجایی که سرشار از خواص آنتی‌باکتریایی و ضدالتهابی است، علاوه‌بر استفاده خوراکی، استفاده درمانی هم از آن می‌شود. (+)

بنابراین اگر خدایی نکرده دچار سوختگی سطحی شدید و عسل کنار دم دستتان بود از آن غافل نشوید که از هر چیزی برای کاهش سوزش و التهاب سوختگی پوست شما بهتر است. 

یشتر بخوانید: عسل برای سوختگی | درمانی شیرین برای سوزشی دردناک]

استفاده از عسل کنار در شرکت‌های دارویی و بهداشتی

شرکت‌های داروسازی در بسیاری از داروهای تقویتی و بهداشتی و همچنن آرایشی مانند: مرطوب‌کننده‌ها، لوسیون‌ها و بعضی کرم‌های آرایشی از موم عسل‌ کنار و یا عسل‌های دیگر استفاده می‌کنند.

عسل کنار اصل از کجا بخریم؟

در این سفر کوتاه که در کنار هم بودیم اطلاعاتی درباره ویژگی‌های عسل کنار به دست آوردیم. حالا نوبت آن است که خواص مفید این عسل خوش طعم را بدانیم. اما سفر رفتن بدون سوغاتی گرفتن امکان ندارد!

به همین دلیل هم نوبتی هم باشد نوبت خرید عسل کنار طبیعی و اصل است. 

ازآنجایی که افراد متقلب زیادی در کمین نشسته‌اند که عسل تقلبی را به اسم عسل کنار اصل به شما بفروشند، به شما توصیه می‌کنیم خرید عسل از زنبورادان معتمد مانند اسپی‌کو را در الویت خود قرار دهید. 

اسپی‌کو برای اطمینان خاطر شما، فاکتورهای مهم عسل‌های خود از جمله عسل کنار را در آزمایشگاه معتبر تست کرده و آن‌ها را با برگه کیفیت‌سنجی به فروش می‌رساند. چراکه تنها راه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی آزمایش بوده و هیچ روش خانگی تشخیص عسل طبیعی قابل اعتماد و اتکا نیست.

به‌طور کلی استفاده‌های متعددی از عسل کنار می‌شود، من چند مورد از آنها را گفتم، حالا شما بگویید چه استفاده‌های درمانی دیگری می‌توان از این عسل کرد؟ 

کامنت 1

  1. ممنون بابت مطلب خوبتون درباره عسل کنار. ببخشید برای خرید عسل کنار از سایتتون راهنماییم میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن