فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

___________________________________________

عسل مانوکا چیست؟ | همه چیز درباره معروف‌ترین عسل دنیا

عسل مانوکا

احتمالاً زمانی که قصد خرید عسل طبیعی را داشته‌اید یک‌بار اسم عسل مانوکا به گوش شما خورده و کنجکاوی بیشتر درباره آن شما را به این صفحه کشانده است. 

شاید می‌خواهید بدانید عسل مانوکا چیست؟ چه خواصی دارد؟ قیمت عسل مانوکا چقدر است؟ آیا واقعاً بهترین عسل دنیا است یا خیر؟

باید بگوییم که جای خوبی آمده‌اید! ما در این مقاله به‌طور مفصل تمام جنبه‌های مختلف عسل مانوکا را بررسی کرده و به سوالات شما پاسخ داده‌ایم. پس تا انتهای این مطلب برای گرفتن جواب سوالات خود، با ما همراه بمانید. 

عسل مانوکا چیست؟

عسل مانوکا نوعی عسل تک‌گل است که در نیوزلند و جنوب‌شرقی استرالیا با تغذیه زنبورهای عسل از شهد شکوفه‌های درختی به نام مانوکا (Leptospermum scoparium) تولید می‌شود.  

این عسل در مقایسه با سایر عسل‌ها غلیظ‌تر یا ویسکوزتر بوده و عطر و طعمی خاکی، معطر و نزدیک به گیاه مانوکا دارد. رنگ آن نیز از کرم تیره تا قهوه‌ای تیره متغیر است. 

عسل مانوکا حاوی ماده‌ای به نام متیل گلیوکسال (MGO) است. در واقع متیل گلیوکسال همان چیزی است که عسل مانوکا را نسبت به سایر عسل‌ها خاص‌تر کرده و به آن خواص ضدباکتریایی قوی‌ داده است.  

عسل مانوکا علاوه‌بر MGO حاوی انواع ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، فلاونوئیدها، پلی‌فنول‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه است، به همین دلیل در دنیا به‌عنوان یک ماده خوراکی با ارزش غذایی بالا و کاربردهای دارویی متنوع شناخته می‌شود. 

چه پارامترهایی کیفیت و اصالت عسل مانوکا را تعیین می‌کنند؟

تولیدکنندگان عسل مانوکا نیوزلند از سیستم‌های درجه‌بندی پیچیده‌ای برای ارزیابی قدرت و کیفیت عسل خود استفاده می‌کنند. سخت‌گیرانه‌ترین و رایج‌ترین آن UMF (Unique Manuka Factor) یا فاکتور منحصربه‌فرد مانوکا است. 

عسل مانوکا استرالیا نیز سیستم درجه‌بندی مخصوص به خود را دارد که AMHA (انجمن عسل مانوکا استرالیا) نامیده می‌شود. استرالیا علاوه‌بر AMHA، سیستم درجه‌بندی دیگری مشابه با UMF به نام Unique Leptospermum Factor یا ULF نیز دارد.

در ادامه درباره UMF و ترکیبات شاخص عسل مانوکا توضیحات بیشتری ارائه می‌دهیم.

UMF

UMF

همان‌طور که در عکس عسل مانوکا در بالا مشاهده می‌کنید، روی بسته‌بندی آن UMF درج شده است. رتبه‌بندی UMF منعکس‌کننده غلظت 3 ترکیب شاخص و مهم موجود در عسل مانوکا است. این سه ترکیب دی‌هیدروکسی استون (DHA)، متیل گلیوکسال (MGO) و لپتوسپرین نام دارند. به عبارت دیگر وجود این سه ماده در عسل مانوکا تضمین‌کننده اصل بودن و کیفیت آن است.

شاخص UMF همیشه همراه با یک عدد بوده و از +UMF5 تا +UMF20 متغیر است. هرچه عدد UMF بالاتر باشد مقدار MGO یا متیل گلیوکسال عسل مانوکا هم بیشتر است. در نتیجه آن عسل فعالیت ضدباکتریایی، ضدویروسی و خاصیت دارویی قوی‌تری دارد.

برای مثال نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2017 نشان داد عسل مانوکا با +UMF10 و بالاتر، به‌مراتب اثرات ضدباکتریایی بیشتری دارد. علاوه‌بر این عسل مانوکا با  +UMF20 در برابر سویه‌های باکتریایی مقاوم به داروهای آنتی‌بیوتیک، مؤثرتر بود.

متیل گلیوکسال MGO

همان‌طور که قبل‌تر نیز به آن اشاره کردیم، متیل گلیوکسال یا MGO همان چیزی است که عسل مانوکا را از سایر عسل‌ها متمایز کرده و به آن خاصیت آنتی‌باکتریایی قوی داده است. هرچند که این ترکیب طبیعی در سایر عسل‌ها و یا حتی مواد غذایی دیگر نیز وجود دارد اما به عقیده برخی از کارشناسان، مقدار آن در عسل مانوکا حدوداً 100 برابر بیشتر است.

در شهد شکوفه گیاه مانوکا، دی‌هیدروکسی استون (DHA) به‌عنوان یک ترکیب پیش‌ساز MGO وجود دارد.

زمانی که زنبورها عسل مانوکا را تولید می‌کنند، با گذشت زمان سطح DHA در عسل کاهش پیدا کرده و تبدیل به MGO می‌شود. به همین دلیل هم اغلب عسل مانوکا قبل از عرضه به بازار و فروش، برای یک مدت مشخص نگهداری می‌شود تا سطح MGO افزایش یافته و اصطلاحاً عسل برسد. 

هرچند که ترکیبات مفید دیگری در عسل مانوکا هستند که خواص ضدباکتری دارند، اما MGO یک ترکیب زیستی فعال بسیار پایدارتر با ماندگاری طولانی است که عمده خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی، ضدالتهابی و ترمیم زخم عسل مانوکا از آن ناشی می‌شود. 

ازآنجایی‌ که وجود سیستم‌های رتبه‌بندی متعدد مانند AMHA ،UMF و ULF کار شناسایی عسل مانوکا را به‌خصوص برای مصرف‌کنندگان دشوار کرده، امروزه اغلب رتبه‌بندی MGO در سطح بین‌المللی پذیرفته شده است.

معمولاً روی بسته‌بندی عسل مانوکا عدد UMF و MGO با هم درج می‌شوند. در قسمت‌های بعدی، ارتباط بین این دو را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

دی‌هیدروکسی استون DHA

DHA نوعی ترکیب شیمیایی است که منحصر به شهد شکوفه‌های مانوکا بوده و در گل‌های مربوط به عسل‌های دیگر وجود ندارد. 

همان‌طور که در قسمت قبل هم گفتیم، DHA در عسل مانوکا تازه به‌وفور وجود دارد و در طی زمان تبدیل به MGO می‌شود. 

لپتوسپرین

لپتوسپرین یک ماده شیمیایی طبیعی است که فقط در شهد گیاهان مانوکا یافت می‌شود. وجود آن در عسل مانوکا اصالت و خلوص آن را تایید می‌کند. این ماده خواص آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌باکتریایی نیز دارد. 

درجه‌بندی‌های مختلف عسل مانوکا و کاربرد هر کدام

ارتباط بین MGO و UMF

در تصویر بالا نمونه‌ای از درجه‌بندی عسل مانوکا و ارتباط بین UMF و MGO را می‌توانید مشاهده کنید. برای مثال عسل مانوکا با +UMF15 معادل با +MGO550 بوده و به این معنی است که در هر یک کیلوگرم عسل مانوکا 550 میلی‌گرم MGO وجود دارد. در ادامه کاربرد و خاصیت هر گرید عسل مانوکا را توضیح خواهیم داد. 

 • +MGO30 تا +MGO100 معادل +UMF2.5 تا +UMF6: این دو گرید عسل مانوکا برای استفاده روزانه مناسب بوده و خاصیت دارویی و خواص آنتی‌باکتریال چندانی ندارند. 
 • +MGO250 معادل +UMF10: این گرید حداقل‌ فعالیت آنتی‌باکتریایی مورد نیاز برای کاربردهای درمانی را دارد و از آن می‌توان برای درمان زخم‌ها و بریدگی‌های جزئی، بیماری‌های پوستی و مراقبت از سلامت دهان و دندان استفاده کرد.
 • +MGO550 معادل +UMF15: این عسل برای درمان سلامت دستگاه گوارش، زخم معده و درمان بیماری‌های روده بسیار مفید است. چراکه در کنار قدرت آنتی‌باکتریایی بالا، حاوی مقادیر قابل قبولی از باکتری مفید پروبیوتیک است. 
 • +MGO850 معادل +UMF20: این گرید از عسل مانوکا از گرید قبلی خواص ضدباکتریایی و ضدمیکروبی قوی‌تر دارد. به همین دلیل برای درمان زخم‌های عمیق‌تر که دیرتر التیام می‌یابند مناسب است. این عسل همچنین برای درمان سرماخوردگی، گلودرد و سرفه عالی است.
 • +MGO1200 معادل +UMF25: این گرید یک سوپر عسل با خاصیت ضدباکتریایی قوی‌تر از گرید قبلی است که تمام مزایای آن را به شکل مؤثرتری در خود دارد. 
 • +MGO1500 معادل +UMF28: این عسل مانوکا نیز تمام مزایای عسل‌هایی با گریدهای پایین‌تر را دارد با این نقاوت که خاصیت دارویی آن قوی‌تر است.

خواص عسل مانوکا چیست؟

در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی بر روی عسل مانوکا انجام شده است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که عسل مانوکا حاوی خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی، ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قابل توجهی است. 

برای آشنایی با مهم‌ترین خواص و فواید عسل مانوکا خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

باعث سلامت دهان و دندان می‌شود

تحقیقات نشان می‌دهد که عسل مانوکا با فعالیت ضدباکتریایی بالایی که دارد، از رشد باکتری‌های مضر دهان که می‌توانند باعث التهاب لثه و پوسیدگی دندان شوند، جلوگیری می‌کند. همچنین برخلاف شکر تصفیه شده، باعث پوسیدگی دندان هم نمی‌شود. (+)

به بهبود زخم کمک می‌کند

خواص عسل مانوکا برای زخم

از زمان‌های قدیم عسل برای سوختگی‌، درمان زخم‌ها و جای جوش استفاده می‌شده است. 

مطالعات نشان داده‌اند که استفاده موضعی از عسل مانوکا به‌طور مؤثری به بهبود زخم و بازسازی بافت‌ها کمک کرده و درد ناشی از سوختگی را تسکین می‌دهد. عسل مانوکا دارای خواص آنتی‌باکتریایی و آنتی‌اکسیدانی بوده که با ایجاد یک سد محافظتی بر روی زخم‌ها از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند. (+)

علاوه‌بر این عسل مانوکا به‌دلیل خواص ضدباکتریایی ناشی از وجود MGO می‌تواند با عفونت زخم‌های ناشی‌ از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک مانند MRSA مبارزه کند. 

این نکته را به یاد داشته باشید که برای استفاده موضعی عسل برای زخم، آن را مستقیماً روی زخم یا سوختگی نزنید بلکه از گاز استریل استفاده کنید. 

به تسکین سرفه و گلودرد کمک می‌کند

ترکیب عسل و لیمو از زمان‌های قدیم برای تسکین گلودرد و سرماخوردگی استفاده می‌شده است. 

مطالعات انجام شده روی عسل مانوکا نیز نشان می‌دهد که این عسل یک داروی بی‌خطر و تأثیرگذار برای درمان، کاهش دفعات و شدت سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا و برونشیت حاد است. (+

[بیشتر بخوانید: عسل برای سرماخوردگی _ جایگزینی برای داروهای شیمیایی]

به بهبود ظاهر و سلامت پوست کمک می‌کند

عوامل زیادی از جمله تغییرات هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، استرس و باکتری‌ها باعث ایجاد آکنه می‌شوند. عسل مانوکا با توجه به خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی که دارد می‌تواند در از بین بردن آکنه‌های صورت مؤثر باشد. 

همچنین عسل مانوکا ممکن است با متعادل کردن سطح pH پوست و از بین بردن بقایای سلول‌های مرده، به بهبود ظاهر پوست شما کمک کند.

عسل مانوکا همانند یک مرطوب‌کننده طبیعی عمل می‌کند. بنابراین ماسک عسل مانوکا می‌تواند برای کمک به آب‌رسانی به پوست استفاده شود. (+)

علاوه‌بر این شرکت‌های لوازم آرایشی از عسل مانوکا به‌عنوان یک ماده مؤثر در فرمولاسیون محصولات آرایشی-مراقبتی مختلف خود از پمادهای لب و کرم‌های آب‌رسان گرفته تا شامپوها و نرم‌کننده‌ها استفاده می‌کنند.

ضدسرطان است

خرید عسل مانوکا

ترکیبات فنولیکی نقش مهمی در درمان سرطان ایفا می‌کنند. عسل مانوکا نیز به‌عنوان یک منبع سرشار از ترکیبات فنولیکی در برابر طیف وسیعی از انواع سرطان به ویژه سرطان کولون و پستان، فعالیت ضدسرطانی مناسبی از خود نشان داده است. (+

پژوهشگران در یک مطالعه اثر ضدسرطانی عسل مانوکا روی سرطان پستان را بررسی کردند. طبق شواهد آن‌ها، عسل مانوکا با کاهش توانایی تکثیر و توقف چرخه رشد سلول‌های سرطانی اثرات بازدارندگی عمیقی بر کاهش طول عمر سلول‌های سرطان پستان دارد. (+) 

از زخم معده جلوگیری می‌کند

زخم معده یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که روی مخاط معده ایجاد شده و باعث درد معده، حالت تهوع و نفخ می‌شود.

(H. pylori) Helicobacter pylori همان باکتری است که باعث ایجاد زخم معده می‌شود. 

محققان با مطالعه روی 294 فرد 19 تا 69 ساله دریافتند در افرادی که بیش از پنج روز در هفته عسل مانوکا مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که به‌طور منظم عسل مصرف نمی‌کردند، خطر ابتلا به عفونت باکتری H. pylori به‌طور قابل‌توجهی کمتر بود. (+)

[بیشتر بخوانید: عسل برای معده _ تمام آنچه باید درباره فواید عسل برای معده بدانید]

مضرات عسل مانوکا

مصرف عسل مانوکا برای اکثر افراد بالای یک‌سال بی‌خطر است. بااین‌وجود برخی از افراد بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند، از جمله: 

 • افراد مبتلا به دیابت: هرچند خوردن عسل برای دیابت در مقادیر کم خطری ندارد، اما ازآنجایی که عسل مانوکا مانند هر نوع عسل دیگری سرشار از قند طبیعی است افراد مبتلا به دیابت، برای جلوگیری از افزایش بیش از حد قند خون، باید در خوردن آن احتیاط کنند.
 • کسانی که به عسل یا زنبورها حساسیت دارند: کسانی که به انواع دیگر عسل یا زنبورها حساسیت دارند ممکن است پس از خوردن یا استفاده از عسل مانوکا واکنش آلرژیک داشته باشند.
 • نوزادان: بهتر است از دادن هر نوع عسل از جمله عسل مانوکا به کودکان کمتر از 12 ماه به دلیل خطر بوتولیسم خودداری کنید.
 • عسل مانوکا گاهی اوقات می‌تواند با برخی داروها، از جمله داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان استفاده می‌شوند، تداخل داشته باشد. برای جلوگیری از تداخلات احتمالی،  پزشک و داروساز خود را در مورد تمام داروها، مکمل‌ها و داروهای جایگزینی که مصرف می‌کنید مطلع کنید.

آیا عسل مانوکا در ایران به فروش می‌رسد؟

شاید شما هم دوست داشته باشید حداقل برای یک بار هم که شده طعم عسل مانوکا را بچشید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که عسل مانوکا از کجا تهیه کنیم؟ آیا فروش عسل مانوکا در تهران انجام می‌شود؟ 

در پاسخ باید بگوییم بله امکان خرید عسل مانوکا در ایران نیز وجود دارد. یکی از راه‌های آن، خرید اینترنتی عسل مانوکا از فروشگاه‌های تخصصی عسل است. 

این نکته را به یاد داشته باشید که عسل مانوکا عسل کمیابی است و سالانه حدود 1700 تن از آن تولید می‌شود که عدد قابل توجهی نیست. تولید محدود عسل مانوکا در مقابل تقاضای زیاد آن در سراسر دنیا باعث شده است که میزان عسل مانوکای تقلبی از اصلی در بازار بیشتر باشد.

عسل مانوکا قیمت تقریبی بین 100 تا 250 دلار به ازای هر کیلو دارد. بنابراین اگر برای خرید عسل مانوکا با قیمت‌های پایین مواجه شدید بدانید که آن عسل صددرصد تقلبی است و احتمالاً در کشور خودمان توسط سودجویان و حتی به روش صنعتی تولید شده است.

بنابراین باید مراقب باشید که به بهانه بهره‌مندی از خواص دارویی و درمانی عسل مانوکا، نوع تقلبی آن نصیبتان نشود!

[بیشتر بخوانید: تشخیص عسل طبیعی و 11 باور اشتباه در مورد آن]

آیا بهترین و پرخاصیت‌ترین عسل دنیا عسل مانوکا است؟

آیا مانوکا بهترین عسل دنیاست؟

شاید با دیدن محبوبیت جهانی عسل مانوکا به این نتیجه رسیده باشید که این عسل بهترین و باکیفیت‌ترین عسل دنیا است. در اینکه عسل مانوکا خواص دارویی و درمانی زیاد و منحصربه‌فردی دارد شکی نیست. همان‌طور که در این مقاله خواندید مطالعات و پژوهش‌های زیادی نیز این موضوع را تأیید کرده‌اند. 

باید این را بگوییم که تمام محبوبیت و معروفیت عسل مانوکا به خواص و ویژگی‌های آن برنمی‌گردد. بخش زیادی از آن مدیون برندسازی قوی، تبلیغات وسیع و سیستم درجه‌بندی سخت‌گیرانه‌ای است که دولت‌های نیوزلند و استرالیا آن را در سطح جهانی انجام داده‌اند.

از طرفی عسل مانوکا در دنیا و ایران با قیمتی بسیار بالاتر از سایر عسل‌ها به فروش می‌رسد. شاید این اختلاف در قیمت برای برخی‌ها شبهه ایجاد کند که به همین میزان نیز میان عسل مانوکا با سایر عسل‌ها اختلاف در کیفیت و خواص وجود دارد. 

اما واقعیت این است که عسل‌های ایرانی به شرط طبیعی بودن، دست کمی از عسل مانوکا نداشته و سرشار از خواص دارویی هستند. برای تأیید این موضوع کافی است سری به مطلب خواص عسل کنار بزنید.

در هر صورت اگر هدف شما از خرید عسل مانوکا بهره‌مندی از خواص عسل طبیعی است می‌توانید به جای آن از عسل‌های طبیعی و باکیفیت ایرانی که توسط زنبورداران معتمد و متخصص تولید شده‌اند استفاده کنید.

ما در مجموعه اسپی‌کو همواره در تلاشیم تا با بهره‌گیری از تجربه سال‌ها زنبورداری خود و علم و دانش روز، انواع عسل‌ ارگانیک و طبیعی مانند عسل گون، عسل گون آویشن، عسل رازیانه و عسل کنار را با بالاترین کیفیت تولید کرده و به دست شما برسانیم.

همچنین تمام عسل‌های اسپی‌کو دارای برگه آزمایش کیفیت‌سنجی بوده که نشان‌دهنده اصل و طبیعی بودن آن‌هاست.

کامنت ها 3

 1. سلام، من خیلی دنبال خرید عسل مانوکا در ایران هستم. البته از نوع اصلش. ولی نتونستم به جایی اعتماد کنم. به نظرتون کدوم یکی از عسل های ایرانی از نظر خواص مثل عسل مانوکا هستن؟ ممن.ن میشم اگر راهنماییم کنید.

  1. سلم دوست عزیز
   عسل مانوکا یکی از بهترین عسل های دنیاست. ولی بیشتر معروفیت اون بدلیل بازار سازی و تبلیغات خیلی خوبیه که در شناسوندن عسل مانوکا به دنیا داشتن. ورگرنه با جرات میشه گفت عسل کنار ایرانی یا عسل گون گزانگبین جز بینظیرترین عسل های ایران و حتی دنیا محسوب میشن.

  2. کشور ایران چون به اندازه کافی تولید عسل طبیعی داره پس وارادات عسل ممنوعه. اگرهم شما جایی در فروشگاهها عسل مانوکا ببینید با احتمال بالا تقلبی و یا قاچاق هست. عسل کنار ایرانی از بهتربن عسل های ایرانه که از نظر خواص واعا فوق العادست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن