فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

___________________________________________

عسل با موم بهتر است یا بدون موم؟ | 3 دلیل برای اینکه عسل با موم نخورید

عسل با موم

بااینکه انسان‌ها از هزاران سال پیش تاکنون از عسل با موم استفاده می‌کنند، اما هنوز هم ابهاماتی در رابطه با خوردن یا نخوردن آن وجود دارد. 

برخی‌ها هنگام خرید عسل طبیعی تنها نوع موم‌دار آن را انتخاب می‌کنند. زیرا از نظر آن‌ها عسل با موم بهترین و طبیعی‌ترین نوع عسل بوده و به‌طور کامل حاصل زحمات زنبورعسل است. بعضی‌ها هم توصیه می‌کنند عسل با موم نخورید چون برای بدن مضر است. 

اگر شما هم جزو افراد گفته شده در بالا هستید و دوست دارید بدانید عسل با موم بهتره یا بدون موم این مطلب مناسب شما است. ما در این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن، درباره مصرف عسل با موم شفاف‌سازی‌های لازم را انجام دهیم. 

چرا برخی‌ها دوست دارند عسل با موم بخورند؟

زنبور عسل در کندو

قبل‌از اینکه درباره دلایل تمایل برخی افراد به مصرف عسل با موم بپردازیم شاید بد نباشد کمی هم درباره موم زنبورعسل بدانیم. 

زنبورهای کارگر ماده‌ وظیفه ساخت شان در کندوی عسل را به عهده دارند و از ماده‌ای به نام موم برای این کار استفاده می‌کنند.

در روی شکم این زنبورهای کارگر غده‌های مومی وجود دارد که موم از طریق آن‌ها ترشح شده و بیرون می‌آید. زنبورعسل نیز به کمک این موم‌ها سلول‌های شش ضلعی شان را می‌سازد.

این سلول‌ها محلی برای ذخیره عسل، گرده‌ گل، بره موم و تخم‌گذاری زنبورها است. به این نوع موم، موم طبیعی یا خودبافت می‌گویند.

عسل با موم خواص بیشتری دارد!

برخی‌ها عقیده دارند عسل با موم خواص و فواید بیشتری از عسل بدون موم دارد. گویی که خواص عسل تنها در موم آن ذخیره شده است!

موم زنبور عسل از نظر خوراکی فایده‌ای برای بدن انسان ندارد، چراکه موم عسل جزو آن دسته از مواد غذایی است که در معده انسان هضم و تجزیه نشده و به‌طور کامل از بدن دفع می‌شود. در نتیجه حتی اگر موم سرشار از مواد مغذی بوده و ارزش غذایی بالایی داشته باشد، چیزی جذب بدن نمی‌شود. 

البته این موضوع به این معنا نیست که موم طبیعی عسل خواص یا کاربردی ندارد. یکی از رایج‌ترین کاربردهای موم طبیعی استفاده از آن به‌عنوان آدامس است. موم طبیعی در درمان عفونت‌های مربوط به دهان و دندان و رفع میکروب‌های دهان نیز مؤثر است. 

موم طبیعی عسل در صنایع دارویی و آرایشی_بهداشتی نیز به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

عسل با موم طبیعی‌تر است!

عسل همراه با موم از عسل بدون موم طبیعی‌تر نیست

احتمالاً شما هم این ادعا را از زبان برخی افراد شنیده باشید که می‌گویند تنها عسل با موم، عسل طبیعی و اصل است. به همین خاطر هم دوست دارند عسل را همراه با موم خریداری کنند. 

باید به این دسته از افراد بگوییم که موم‌دار بودن یا موم نداشتن عسل ارتباطی با طبیعی یا تقلبی بودن آن ندارد. 

اگر مطلب تشخیص عسل طبیعی ما را خوانده باشید، می‌دانید که تنها راه قطعی و واقعی تشخیص عسل طبیعی از تقلبی، آزمایش فاکتورهای مهم عسل در آزمایشگاه معتبر و ارائه برگه کیفیت‌سنجی آن توسط زنبوردار یا فروشنده است. 

این نکته را به یاد داشته باشید که زنبورعسل چه از شهد گیاهان تغذیه کند چه از شربت شکر، برای تولید عسل به موم نیاز دارد. پس موم‌دار بودن عسل دلیلی بر طبیعی بودن آن نیست.

البته گروه دیگری هم وجود دارند. این افراد عسل با موم را نه به‌خاطر خواص یا طبیعی بودن آن، بلکه به‌دلیل حس خوب و لذتی که به آن‌ها می‌دهد دوست دارند، مانند دیدن ویدئو کوتاه زیر!

3 دلیل برای اینکه عسل با موم نخوریم

اگر می‌خواهید بدانید خوردن موم عسل ضرر دارد یا خیر باید بگوییم خوردن عسل موم دار اگر فایده‌ای برای شما نداشته باشد، دست‌کم ضرری هم ندارد (البته به شرطی که کاملاً طبیعی بوده و از جای معتبر تهیه شده باشد). به عبارت بهتر اینکه عسل موم دار بهتر است یا بدون موم بیشتر امری سلیقه‌ای است. با این‌ حال، معمولاً پزشکان طب سنتی و برخی از زنبورداران توصیه می‌کنند که بهتر است عسل با موم نخورید. 

اگر می‌خواهید بدانید چرا، خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

دلیل اول: امکان طبیعی نبودن عسل و موم آن

موم مصنوعی

اگر خاطرتان باشد در ابتدای مطلب گفتیم به مومی که توسط زنبورعسل به‌وجود می‌آید موم طبیعی یا خودبافت می‌گویند. 

زنبورعسل برای تولید یک کیلوگرم موم، تقریباً بین 5 تا 7 کیلوگرم عسل مصرف می‌کند. به همین دلیل برخی از زنبورداران ترجیح می‌دهند از موم مصنوعی و یا موم عسل تقلبی به‌جای موم طبیعی استفاده کنند. این کار باعث می‌شود سرعت تولید عسل و مقدار آن افزایش یابد و برای زنبوردار صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد.

موم عسل مصنوعی از ترکیب مقدار کمی موم طبیعی و پارافین ساخته می‌شود که مصرف خوراکی آن برای انسان می‌تواند مضر باشد. البته تا زمانی که زنبوردار، عسل با موم مصنوعی را به جای موم طبیعی به دست مشتری نرساند مشکلی وجود ندارد. 

حالت دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد. برخی از سودجویان با ساخت عسل تقلبی با موم مصنوعی به‌راحتی افراد علاقه‌مند به مصرف عسل باموم را گول می‌زنند.    

دلیل دوم: احتمال آلوده بودن موم به مواد شیمیایی

یکی دیگر از مشکلاتی که عسل با موم ممکن است با آن درگیر باشد، آلوده بودن موم به مواد دارویی و شیمیایی است. 

زمانی که زنبورهای یک کندو بیمار می‌شوند و یا آفت به‌جان آن‌ها می‌افتد، بعضی از زنبورداران از داروهای شیمیایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و آفت‌کش‌ها برای رفع مشکل کمک می‌گیرند.

از آنجایی‌ که به احتمال زیاد این مواد شیمیایی و دارویی جذب موم می‌شوند، مصرف خوراکی عسل با موم آلوده می‌تواند برای بدن مضر باشد. 

دلیل سوم: استفاده چندباره از موم‌ها و تازه نبودنشان

تمیز کردن شان عسل

زمانی که فصل برداشت عسل فرابرسد، زنبورداران بدون آسیب رساندن به موم، عسل را از موم یا شان استخراج کرده و بعد از زدودن آلودگی‌ها از موم، دوباره از آن استفاده می‌کنند. 

این کار مزیت‌های زیادی برای زنبورداران دارد. زیرا زنبورهای عسل کارگر مجبور نیستند توان و انرژی خود را صرف ساخت موم یا شان کنند. در نتیجه نه‌ تنها عسلی توسط زنبورها مصرف نمی‌شود بلکه عسل بیشتری نیز تولید می‌کنند. 

درست است که زنبورداران بعد از هر بار برداشت عسل، موم را تمیز می‌کنند، اما در هر حال این موم برای مصرف خوراکی مناسب نیست، زیرا حاوی مقادیر بیشتری از تخم حشرات موم‌خوار و مواد شیمیایی است. 

4 توصیه به علاقه‌مندان خرید عسل با موم

اگر خوردن عسل با موم به‌قدری برای شما خوشایند و لذت‌بخش است که نمی‌توانید از خرید آن صرف‌نظر کنید، توصیه‌های اسپی‌کو را به‌خاطر بسپارید.

1- خرید عسل با موم از جای معتبر

اولین و مهم‌ترین توصیه‌ای که به شما می‌کنیم این است که حتماً عسل با موم را از زنبورداران مطمئن و متعهد خریداری کنید تا از طبیعی بودن عسل، موم آن و همچنین آغشته نبودن آن به مواد شیمیایی اطمینان لازم را داشته باشید. 

2- قیمت عسل با موم

قیمت عسل طبیعی با موم هم از دیگر مواردی است که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید. با توجه به ارزشی که موم برای زنبوردار دارد پس نباید انتظار داشت عسل با موم طبیعی قیمت پایینی داشته باشد. اگر فروشنده‌ای با قیمت پایین این محصول را به فروش می‌رساند، به طبیعی بودن عسل و موم، هر دو باید شک کرد!  

از طرفی قیمت بسیار بالا و نجومی نیز نمی‌تواند توجیه‌پذیر و منطقی باشد. 

3- نحوه نگهداری عسل با موم در خانه

نگهداری عسل با موم در خانه نسبت به عسل بدون موم با چالش‌های بیشتری همراه است. به همین دلیل انتخاب بهترین روش نگهداری عسل اهمیت ویژه‌ای دارد.

 همان‌طور که در متن هم اشاره کردیم موم عسل حاوی لارو و تخم حشرات موم‌خوار است که با افزایش دما لاروها تبدیل به پروانه موم‌خوار شده و با تنیدن پیله و خوردن موم باعث خرابی موم می‌شوند.  

بهتر است عسل با موم را در ظرف شیشه‌ای درب‌دار و تمیز، در جای خشک، کم‌نور و دمایی بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.

4- موارد منع مصرف عسل با موم

موم عسل به شرط طبیعی بودن اگر در حد اعتدال مصرف شود ضرری برای بدن ندارد. بااین‌حال، برخی از افراد بهتر است از مصرف عسل با موم خودداری کنند.

 • اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است و یا به محصولات زنبور عسل حساسیت دارید، از موم عسل استفاده نکنید.
 • اگر کودک زیر یک سال دارید از خوراندن عسل با موم طبیعی به آن خودداری کنید. 
 • زنان باردار نیز بهتر است در مصرف عسل با موم احتیاط کرده و قبل از خوردن آن حتماً با پزشک خود مشورت کنند.  

کلام آخر

عسل موم دار

اگرچه مصرف عسل با موم به دلایل زیر توصیه نمی‌شود:

 • امکان طبیعی نبودن عسل و قراردادن برگه موم‌های پارافینی به جای برگه موم‌های طبیعی توسط افرادسودجو و متقلب؛
 • وجود انواع آلودگی‌ها مانند آفت‌کش‌های شیمیایی، تخم پروانه موم‌خوار و… در موم‌های کهنه؛
 • استفاده چندباره از موم‌ها و کیفیت پایین آن‌ها؛

اما اگر هنوز هم از بین عسل با موم یا بدون موم ترجیح شما خوردن عسل موم دار است، اسپی‌کو نیز به دلایل زیر مصرف آن‌ را خالی از لطف نمی‌داند:

 • یافته‌های علمی حاکی از آن است که جویدن موم عسل، باعث ضدعفونی شدن محیط دهان و دندان می‌شود و به هضم غذا نیز کمک می‌کند. (+)
 • همانند عسل برای معده، تجربه اکثر مصرف‌کننده‌های عسل با موم حاکی از آن است که، عسل با موم در کاهش دردهای معده موثر است.
 • همان‌طور که در عکس عسل طبیعی با موم در تصویر بالا قابل مشاهده است تمامی عسل‌های با موم عرضه شده در اسپی‌کو، از موم طبیعی، تازه و باکیفیت تهیه شده و بسیار نرم و لطیف می‌باشند.
 • عسل با موم اسپی‌کو، ارگانیک بوده و عاری از مواد شیمیایی و آفت‌کش‌های مضر است. 
[مطالعه بیشتر: خرید عسل ارگانیک]

کامنت ها 4

 1. سلام، ممنون از مطلب خوبتون در رابطه با اینکه موم عسل را بخوریم یا نه
  یه سوالی داشتم ازتون، اگه عسل با موم خریدیم بهتره با موم عسل چه کنیم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   موم رو همراه با عسل میل کنید و کامل بجوید تا هم محیط دهان ضدعفونی شود و هم لثه ها و دندان ها تمیز شوند. بعد از آن میتوانید موم را از دهان خارج کنید و یا قورت دهید. که در صورت قورت دادن مشکلی ایجاد نمی شود. البته همه اینها در شرایطی است که شما عسل را از جای مطمین خریده باشید که از تازه بودن، طبیعی بودن و ارگانیک بودن عسل مطمئن باشید. در غیر این صورت بهتر است عسل مومدار تهیه نکنید.

 2. سلام، آیا موم عسل خشک شده هم وجود داره؟؟ برای چی خوبه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله وجود داره. خاصیتی نداره و این موم ها ذوب و عاج گذاری میشن تا مجددا در کندو استفاده بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا عسل اسپی‌کو؟

خرید مستقیم از زنبوردار متعهد و متخصص

ضمانت بازگشت وجه با یک پیامک

بهترین سایت خرید عسل

ضمانت کیفیت، هزینه آزمایش عسل با ما

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن