فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

___________________________________________

12 روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی

روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی

عسل علاوه بر خوشمزگی، خواص بسیاری هم دارد، اما به شرطی که طبیعی باشد. در غیر این‌صورت می‌تواند موجب مشکلاتی مانند دیابت گردد. اگر شما هم مثل الهام دوست دارید تا با چند روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی آشنا شوید، تا پایان این مطلب با ما همراه شوید و در انتها بهترین روش تشخیص عسل طبیعی را بشناسید.

الهام و ظرف‌های عسل

به تازگی همکار جدید فرهاد؛ همسر الهام، تعدادی ظرف عسل از شهرستان به عنوان سوغاتی برایشان آورده و ادعا کرده که این عسل‌ها طبیعی هستند. حال الهام که از مضرات عسل غیرطبیعی آگاه است، به دنبال یک سری روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی می‌گردد تا از طبیعی بودن این عسل‌ها اطمینان حاصل کند. 

فردای صبح روزی که همکار فرهاد، عسل‌ها را آورده بود، الهام درگیر تشخیص طبیعی یا غیرطبیعی بودن عسل‌ها بود. فرهاد که در حال خوردن قاشقی بزرگ از ظرف عسل بود و از طعم، رنگ و بوی عسل‌ها به شدت راضی به نظر می‌رسید، گفت:

“الهام انقدر خودت را اذیت نکن. این عسل‌ها واقعاً خوشمزه‌اند، بیا ببین چه رنگ و بویی دارند.” و در ادامه پرسید: 

چرا تشخیص طبیعی بودن عسل مهم است؟

الهام در جواب گفت: “عسل یکی از خوراکی‌هایی است که علاوه بر خوشمزگی، یک گزینه مناسب درمانی به حساب می‌آید. اما این حرف به شرطی درست است که عسل، طبیعی باشد.

عسل طبیعی روی مشکلات گوارشی تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد و باعث می‌شود که بیماری‌هایی مانند زخم معده یا مشکل در هضم غذا در مدت زمان کوتاهی درمان شوند. علاوه‌بر این، عسل در درمان عفونت مؤثر است. چون در ترکیب خود ماده‌ای به نام «پروپولیس» دارد که ضدباکتری و ضدقارچ به‌حساب می‌آید

در مقابل، اولین و مهم‌ترین آسیبی که عسل تقلبی به سلامت انسان وارد می‌کند، تضعیف سیستم ایمنی است. از طرفی بعضی از محصولاتی که در بازار با عنوان عسل طبیعی عرضه می‌شوند، دارای مقادیر زیادی شکر هستند که باعث ایجاد دیابت می‌شوند.

من تا الان 12 روش تشخیص عسل طبیعی در خانه را پیدا کردم و می‌خواهم امروز این روش‌ها را در عمل استفاده کنم.”

فرهاد با چهره‌ای کنجکاو، قاشق دیگری عسل خورد و پرسید:

این 12 روش‌ خانگی برای تشخیص عسل طبیعی چه مواردی هستند؟

الهام گفت: “براساس تحقیقاتی که تا الان کردم، 12 روش پیدا کردم که می‌توانند برای تشخیص کمک کنند. بگذار این 12 روش را برایت توضیح بدهم:”

1- طعم، رنگ و بو

نکاتی که باید در مورد طعم، رنگ و بوی عسل طبیعی به آن‌ها توجه کرد، عبارتند از:

 • عسل طبیعی طعم و شیرینی مخصوص خودش را دارد و اصلاً مزه شکر نمی‌دهد. در عسل‌های مصنوعی به علت افزودنی‌هایی که به عسل اضافه می‌شوند، طعم و شیرینی شکر تا حدودی محسوس است.
 • عسل طبیعی سریع در دهان آب می‌شود و بعد از مصرف ایجاد انرژی می‌کند، درحالی‌که عسل غیرطبیعی طعم آب‌نبات دارد.
 • رنگ عسل یکی دیگر از روش‌های تشخیص عسل ارگانیک و طبیعی است. حتی از روی رنگ عسل طبیعی تا حدی امکان تشخیص نوع تغذیه زنبور نیز امکان‌پذیر است.
 • اگر عسل، طبیعی باشد از بیرون شیشه عسل نمی‌توان طرف دیگر ظرف را دید، درصورتی که عسل تقلبی شفاف‌تر است.
 •  اگر عسل طبیعی باشد، ممکن است کمی بوی گل‌ بدهد. اما اگر عسلی که می‌خرید، مصنوعی باشد به دلیل قندهای مصنوعی مثل ساکارز بوی قوی‌تری مثل بوی شیرینی دارد.
 • اگر عسل بوی ترشی داشته باشد که آن وقت باید به‌طور کامل بی‌خیال آن شد.

2- شکرک

نقش شکرک در تشخیص عسل طبیعی

عسل طبیعی شکرک می‌زند یا به اصطلاح رس می‌بندد.

در شکرک‌ زدن، ذرات قند عسل متبلور می‌شوند. تفاوت شکرک‌ زدن عسل با شکرک‌ زدن مربا در این است که بلورهای شکرک عسل خیلی ریزتر از بلورهای مربای شکرک‌زده می‌باشند.

البته بهتر است بگوییم که هر نوع عسلی که بخرید، شکرک می‌زند. زمانی‌که این خوراکی شیرین را در دمای پایین بگذارید، به دلیل رطوبت داخل محصول، ساختار آن دارای شکرک می‌شود. میزان رطوبت تعیین می‌کند که عسل چقدر شکرک بزند و هر اندازه بیشتر باشد، میزان رس‌بستن عسل شما بیشتر است.

[بیشتر بخوانید: عسل رس بسته چیست؟ | 6 باور اشتباه در مورد عسل رس زده]

3- چسبندگی

دیگر روش تشخیص عسل طبیعی در خانه توجه به میزان چسبندگی و یک‌دست بودن آن است.

از یک ظرف پارچ مانند، عسل را از فاصله یک متری به درون ظرف دیگری که روی زمین قرار داده‌اید بریزید. در صورتی که عسل مرغوب باشد به شکل یک جریان باریک مانند نخ از ظرف بالایی به سمت ظرف پایینی جریان خواهد داشت. در نقطه مقابل، در صورتی که به‌صورت تکه‌تکه از ظرف بالایی به ظرف پایینی افتاد، محصول موردنظر کیفیت مطلوبی ندارد.

در روشی مشابه، قدری عسل را بین دو انگشت اشاره و شصت خود بریزید و آن‌ها را به‌ آرامی از یکدیگر دور کنید. در صورتی که چسبندگی عسل در حد مناسبی باشد، عسل شما مرغوب است.

همچنین وقتی که عسل را بر روی انگشتتان می‌ریزید، اگر مثل آب از روی انگشت شما سر نخورد، آن عسل طبیعی می‌باشد.

4- حل شدن در آب

مدت زمان حل شدن عسل در آب هم یکی از راه‌های شناسایی عسل با کیفیت و طبیعی از عسل مصنوعی است. حل شدن سریع عسل در آب یکی از نشانه‌های غیرطبیعی بودن آن است. در روش تشخیص عسل طبیعی با آب اگر عسل، در همان لحظات اول در آب حل شود، به معنی آن است که مرغوب نیست، در حالی‌که عسل طبیعی به‌دلیل بافت متراکم‌تری که دارد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا در آب حل شود. از طرفی عسل طبیعی در ته ظرف آب به صورت توده ته‌نشین می‌شود.

روش مشابه دیگری که وجود دارد این است که یک قاشق عسل را داخل بشقابی بریزید و مقداری آب سرد روی آن ریخته و خیلی آرام به یک سمت حرکت بدهید. اگر روی عسل اشکالی به صورت لانه زنبوری (6 ضلعی) ایجاد شود، عسل طبیعی است.

5- تست دستمال کاغذی

تشخیص عسل طبیعی با کبریک

روش تشخیص عسل طبیعی با دستمال کاغذی نیز یک روش خانگی تشخیص عسل طبیعی در خانه است که بسیار مرسوم است. 

اگر مقداری عسل طبیعی را بر روی دستمال کاغذی بریزیم به‌هیچ‌وجه پشت دستمال مرطوب و خیس نمی‌شود. در صورتی که عسل تقلبی به علت رطوبت بالا پشت دستمال را مرطوب می‌کند.

ضمنا اگر این کار را با یک پارچه سفید انجام دهید، بعد از شستن عسل طبیعی هیچ لکی روی آن نمی‌ماند؛ اما این مساله در عسل مصنوعی کاملاً برعکس است.

6- تست چوب کبریت

مقداری عسل روی کبریت بریزید و آن را پاک کنید. اگر بعد از تمیز کردن، کبریت شما روشن شد یعنی عسل طبیعی است. اما اگر این اتفاق نیفتاد، بدانید که عسل طبیعی نمی‌باشد.

به روشی مشابه، اگر کبریتی روشن کنید و گرمای آن را با عسل نزدیک کنید، سوختن آن روشی برای تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی است. گفته می‌شود که سوختن، نشانه طبیعی بودن عسل به حساب می‌آید.

یشتر بخوانید: تشخیص عسل طبیعی با کبریت]

7- تِست نان تُست

تست نان تست برای تشخیص طبیعی بودن عسل

یک روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی استفاده از نان تُست است. مقداری عسل بر روی نان تست بمالید. اگر نان تست پس از چند دقیقه سفت شود، عسل طبیعی است ولی چنانچه عسل طبیعی نباشد، نان مرطوب خواهد شد.

8- تست خاک

چند قطره از عسل را روی زمین یا خاک بریزید، اگر عسل طبیعی باشد، خاک دور عسل می‌پیچد و وارد آن نمی‌شود.

9- تست مورچه

در روش تشخیص عسل طبیعی با مورچه اگر در مسیر حرکت مورچه‌ها، مقداری عسل بریزید. اگر مورچه‌ها جذب آن نشوند، به احتمال زیاد عسل طبیعی و ارگانیک است.

10- تست فریز کردن

یک نحوه تشخیص عسل طبیعی در خانه فریز کردن آن و توجه به چگونگی یخ بستن آن است.

برخی‌ها می‌گویند برخلاف عسل تقلبی، عسل طبیعی یخ می‌ زند. نحوه یخ زدن عسل طبیعی نیز برعکس آب است. یعنی عسل از وسط ظرف شروع به یخ‌زدن می‌کند، درحالی‌که ظرف آب از اطراف شروع به یخ‌زدن کرده و وسط آن به‌صورت برفکی درمی‌آید و در نهایت دچار یخ‌زدگی می‌شود.

11- تست حرکت در جهت عقربه‌های ساعت

مقدار کمی عسل را در کف یک ظرف ریخته و به آن چند قطره آب اضافه کنید. حال ظرف را در جهت عقربه‌های ساعت تکان دهید، اگر یک شکل شش‌ضلعی یا الگوی لانه زنبوری در کف ظرف ایجاد شود، عسل طبیعی است.

12- تست پنبه شعله‌ور

آخرین تست تشخیص عسل طبیعی که مشخص می‌کند که آیا آب به عسل اضافه شده است یا خیر. یک پنبه را آتش زده و در داخل ظرف بیاندازید و ظرف را تکان دهید.

اگر شعله خاموش شود، احتمالاً به عسل آب اضافه شده است، اما اگر شعله روشن بماند یا صداهایی مانند صدای شکستن بشنوید، این احتمال هست که به عسل آب اضافه نشده باشد.

آیا روش های تشخیص عسل طبیعی در خانه معتبر هستند؟!

بهترین روش تشخیص عسل طبیعی چیست؟

فرهاد پرسید: “الهام این تست‌هایی که گفتی چقدر قابل اعتماد هستند؟”

الهام مکثی کرد و پس از چند لحظه رو به فرهاد کرد و گفت:

واقعیت این است که تقلب در فرآیند تولید عسل بسیار آسان است. با وجود این که روش‌های خانگی زیادی برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی و بی‌کیفیت وجود دارند، اما تقریباً هیچ‌کدام از این روش‌ها برای تشخیص عسل طبیعی معتبر نیستند. تنها روش مطمئن برای تشخیص عسل طبیعی، آزمایش آن در آزمایشگاه‌های تخصصی است. از آنجایی‌که تست‌های آزمایشگاهی هزینه‌بر هستند و در دسترس همه خریداران نیستند، پس:

“بهترین راه‌حل، شناسایی و اطمینان به فروشگاه‌های معتبر و فروشنده‌های شناخته‌شده و خرید کردن از ایشان است.”

فرهاد پرسید: “حالا آیا فروشگاه معتبری هم پیدا کردی که بتونیم ازش عسل طبیعی بگیریم؟”

الهام در پاسخ با هیجان گفت: “بله، فروشگاه آنلاین عسل طبیعی SPCO

مطالب مرتبط

اگر براتون سوال شده که چرا روش‌هایی که الهام پیدا کرده، الزاماً برای تشخیص عسل طبیعی در خانه مناسب نیستند، پیشنهاد می‌کنم مقاله تشخیص عسل طبیعی و 11 باور اشتباه در مورد آن را حتماً مطالعه کنید.

بعد از خرید عسل، لازم است درباره روش نگهداری آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. در مقاله روش نگهداری عسل به سبک زنبور عسل اطلاعات مفید و جالبی خواهید یافت.

نظر شما در خصوص روش‌های تشخیص عسل طبیعی که در بالا گفته شد چیست؟ چرا بهترین روش تشخیص عسل طبیعی، تست‌های آزمایشگاهی است؟ در بخش نظرات با من، فرهاد، الهام و بقیه دوستان، نظرات ارزشمندتان را به اشتراک بگذارید.

کامنت ها 9

 1. مطلب جالبی بود. خیلی مواردش رو نمیدونستم و مفید بود برام.

  1. بله قطعا بهترین و مطمین ترین روش تشخیص عسل طبیعی خرید از زنبوردار معتمد و متخصص و یا برگه آزمایش کیفیت عسل است.

 2. ممنون بابت توضیحاتتون، فکر میکردم روش‌های خونگی قابل اعتماد و درستن.

  1. سلام. شاید بتوان برخی از روش های خانگی را برای تشخیص عسل طبیعی بکاربرد ولی متاسفانه افراد سودجو عسل های تقلبی را به نحوی میسازند که با روش های خانگی به تقلبی بودن
   انها نمیتوان پی برد. البته شاخص هایی که درجه کیفیت عسل طبیعی را هم تعیین میکند با روش های خانگی قابل سنجش نیست. مثلا معیار تازگی، خام بودن، ساکارز و … با هیچ روش خانگی قابل سنجش نیست. پس نتیجه میگیریم بهترین روش آزمایش عسل طبیعی است.

 3. جالب بود.
  کاملا منطقیه که روش های خانگی برای تشخیص عسل طبیعی معتبر نباشند.
  ممنون از اگاه سازیتون.

  1. سلام دوست عزیز. بله همانطور که فرمودید با توجه به انواع و تنوع تقلبات در عسل بدیهی بنظر میرسه که روش های خانگی برای تشخیص عسل طبیعی اصلا کافی نباشند.

 4. سلام، من شنیدم یک روش خانگی تشخیص عسل طبیعی استفاده از سرکه اس. آیا این روش تشخیصعسل طبیعی در خانه هم نامعتبره؟ اخه یادمه مادربزرگم از این روش استفاده میکرد.

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به حجم و وسعت انواع تقلبات در زمینه عرضه عسل طبیعی که وجود داره، در حال حاضر بهترین روش تشخیص عسل طبیعی استناد به برگه آزمایش شش فاکتور اصلی عسل طبیعی است.

 5. سلام، من شنیدم یک روش خانگی تشخیص عسل طبیعی استفاده از سرکه اس. آیا این روش تشخیص عسل طبیعی در خانه هم نامعتبره؟ اخه یادمه مادربزرگم از این روش استفاده میکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن