فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

___________________________________________

خرید عسل طبیعی کوهستان | 4 نکته مهم که باید بدانید

خرید عسل طبیعی کوهستان

مقدمه

آقایی که روی صندلی جلوی تاکسی نشسته بود با آب‌و‌تاب برای راننده تعریف می‌کرد که برای خرید عسل طبیعی کوهستان مسافت زیادی را طی کرده و از روستاهای دورافتاده و پشت کوه‌های اردبیل، بهترین عسل منطقه را آورده و نصف قیمت می‌فروشد، آن هم کیلویی فقط 100 هزار تومان!

راننده‌ی موسپید که معلوم بود گوشش از این حرف‌ها پر است و از این مدل دلالان متقلب زیاد دیده، لبخندی زد و گفت: “بابا جان! اونی که تو داری می‌فروشی، عسل نیست، خیلی باشه، آب شکره!”

مرد عسل‌فروش با دلخوری گفت: “حاجی دست شما درد نکنه، حالا اگر اینو می‌گفتم پونصدهزار تومن، باور می‌کردید عسل طبیعیه. ارزون دارم میدم چون مسافرم باید زودتر برگردم شهرستان.”

نتوانستم ساکت بمانم و گفتم: “آقا شما اگر می‌دونستید برای تولید عسل طبیعی کوهستان زنبوردارها چقدر باید هزینه کنند و زحمت بکشند، قیمت عسل طبیعی کوهستان رو بهتر برآورد می‌کردید.”

راننده تاکسی گفت: “بله دقیقاً همین‌طوره. اما اینقدر عسل تقلبی زیاد شده که آدم دیگه به حرف هیچ کس نمیتونه اعتماد نمی‌کنه.”

منم از فرصت استفاده کردم و تا برسیم به مقصد، درباره عسل طبیعی کوهستان و دلیل قیمت بالاترش و اینکه برای خرید عسل صددرصد طبیعی به کجا می‌شود مراجعه کرد توضیح دادم.

اگر شما هم کنجکاوید بدانید عسل طبیعی کوهستان به چه نوع عسلی گفته می‌شود؟ در کدام مناطق ایران بیشتر تولید می‌شود و چه تفاوتی با عسل وحشی کوهی دارد و همچنین می‌خواهید بدانید آیا خواص عسل کوهستان با عسل دشت فرق دارد و از کجا می‌توانید برای خرید عسل طبیعی کوهستان اقدام کنید، این مطلب به تمامی سوالات شما پاسخ خواهد داد.‌

عسل طبیعی کوهستان به چه عسلی گفته می‌شود؟

بهترین مناطق برای تولید عسل طبیعی

عسل کوهستان محصول تولیدی زنبورعسلی است که از پوشش گیاهی و شهد گل‌های ارتفاعات کوهستانی و دامنه کوه‌ها تغذیه کرده است.

زنبوردارانی که به صورت حرفه‌ای به این کار مشغولند، معمولاً کندوهای خود را در فصول مختلف، در مناطق کوهستانی مستقر می‌کنند تا زنبورها با دسترسی راحت به شهد گل‌های وحشی تازه روییده، عسل طبیعی مرغوب‌تری را تولید کنند.

البته که کوچ دادن کندوها، مستلزم صرف زمان و هزینه‌های زیادی است، هزینه‌هایی که باعث می‌شود عسل طبیعی کوهستان قیمت بالاتری پیدا کند؛ اما زنبوردارهای بسیاری با تقبل این هزینه‌ها و رعایت اصول علمی در تولید، ترجیح می‌دهند عسل طبیعی باکیفیت کوهستان را به عنوان یک عسل ارگانیک، در سبد محصول خود داشته باشند.

[مطالعه بیشتر: 4 نکته ضروری برای خرید عسل ارگانیک

تفاوت عسل کوهستان با عسل کوهی چیست؟

لطفاً این دو را با هم اشتباه نگیرید!

عسل کوهی یا همان عسل وحشی، عسلی است که بدون دخالت انسان و توسط زنبورعسل وحشی در جاهای مختلف طبیعت مانند شکاف غارها، تنه درختان و… تولید می‌شود، که البته برای حفاظت از محیط زیست، توصیه می‌شود از خرید این نوع عسل جداً خودداری کنید. دلایل این توصیه را در مطلب زیر بخوانید:

[مطالعه بیشتر: عسل وحشی بخریم یا نخریم؟]

اما عسل طبیعی کوهستان، توسط زنبورعسل در کندو تولید می‌شود و عطر، طعم و خواص گیاهان اغلب داروئی کوهستان (مانند گون، آویشن و…) را به همراه دارد.

خواص عسل طبیعی کوهستان

به‌طور کلی، عسل طبیعی که با اصول زنبورداری نوین تولید می‌شود، بسته به نوع و منشاء گیاه، دارای خواص بی‌نظیری برای سلامت انسان است که در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌کنند. حال اگر این گیاهان، دارویی باشند، اثرگذاری آن چند برابر خواهد شد.

برخی از خواص عمومی عسل کوهستان:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • افزایش انرژی بدن
 • افزایش میل و توان جنسی
 • کمک به کنترل دیابت
 • و…

از آنجایی که بیشتر گیاهان مناطق کوهستانی، دارای خواص دارویی هستند، عسل طبیعی کوهستان می‌تواند خواص دارویی بیشتری داشته باشد که به عسل دارویی هم شناخته می‌شوند.

عسل کوهستان کدام مناطق ایران معروفند؟

کشور چهارفصل‌مان -ایران- با داشتن پوشش گیاهی بی‌نظیر و مناطق بکر کوهستانی، امکان پرورش زنبورعسل و تولید عسل طبیعی کوهستان را در بیشتر استان‌ها فراهم کرده است.

از این رو نمی‌توان گفت بهترین عسل طبیعی کوهستان مربوط به کدام منطقه از ایران است، زیرا کیفیت عسل، علاوه بر عامل منطقه برداشت و پوشش گیاهی، به عوامل دیگری مانند نژاد زنبورعسل و نحوه تولید(مدیریت زنبورستان) هم بستگی دارد.

با این حال، برخی از عسل‌های کوهستانی با نام مناطق خود معروف شده‌اند که عبارتند از:

عسل سبلان

دامنه‌های کوه سبلان در استان اردبیل، با داشتن مراتع بکر و پربار، دارای زنبورستان‌های متعددی است که این عسل مرغوب را تولید می‌کنند. این عسل در سال 1396 با عنوان “عسل سبلان” ثبت جهانی شده است. (+)

عسل کوه‌های آذربایجان

ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، با داشتن گیاهان متنوعی مانند گون، آویشن، گلابی، سیب و… محل تولید عسل باکیفیت آذربایجان که دارای رنگ سرخ مایل به زرد است می‌باشد.

عسل خوانسار

خوانسار در استان اصفهان، شهری مرتفع با استپ‌های کوهستانی است که با پوشش گیاهی انواع گون، عسل انگبین معروف خود را روانه بازار داخلی و صادراتی نموده است.

عسل فیروزکوه و گدوک

احتمالاً شما هم موقع سفر به شمال از جاده‌های کوهستانی استان تهران، شاهد کندوهای رنگارنگی که در دامنه کوه‌ها به ردیف قرار دارند شده‌اید. عسل طبیعی کوهستان گدوک هم در میان عسل‌های مرغوب و شناخته‌شده قرار دارد.

عسل طبیعی کوهستان سپیدکوه

کوهستان سپیدکوه در استان لرستان نیز یکی از مناطق مناسب برای پرورش زنبورعسل و تولید عسل طبیعی است. پوشش گیاهی گون و آویشن در این کوهستان، منشأ تولید عسل گون آویشن با خواص دارویی بی‌نظیر می‌باشد.

اینها تنها تعدادی از معروف‌ترین عسل‌های ایران هستند. در سایر استان‌های کشور از جمله کرمانشاه، کردستان، مازندران، گلستان، خراسان و… نیز عسل‌های طبیعی باکیفیتی تولید می‌شود.

خیلی فرقی ندارد عسل کدام منطقه را بخریم زیرا تنوع رنگ و طعم عسل‌ها به تفاوت منشأ پوشش گیاهی کوهستان بستگی دارد، مهم این است که برای خرید عسل طبیعی کوهستان کافیست از مراجع معتبر اقدام کنیم و تنها راه تشخیص عسل طبیعی را بدانیم.

قیمت خرید عسل طبیعی کوهستان

تعیین قیمت خرید عسل طبیعی کوهستان با توجه به زحمات و سختی زیادی که زنبورداران متحمل می‌شوند باید منصفانه باشد.

قطعاً شما هم با ما موافقید قیمت محصول زنبورداری که رنج و مشقت ناشی از کوچ زنبورستان به مناطق بکر کوهستانی را به جان می‌خرد تا عسلی باکیفیت و طبیعی به دست من و شما برساند، با زنبورداری که راحت‌ترین راه را که تغذیه زنبورها با محلول آب شکر را انتخاب می‌کند، باید فرق داشته باشد.

عوامل مختلفی در قیمت‌گذاری عسل نقش دارد که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا خواهید شد.

سختی زیاد برای تولید عسل کوهستان

عوامل اثرگذار بر قیمت عسل کوهستان

 • هزینه کارگری برای آماده‌سازی و بارگیری کندوها
 • هزینه حمل‌ونقل کندوها
 • هزینه‌های اسکان زنبوردار در مناطق کوهستانی بدون امکانات اولیه زندگی
 • هزینه‌های مربوط به زمستان‌گذرانی
 • هزینه مبارزه با بیماری‌های زنبورعسل
 • هزینه‌های بسته‌بندی

4 نکته مهم موقع خرید عسل طبیعی کوهستان

هر گردی گردو نیست! اگر هر فردی مانند آن آقایی که در تاکسی بود، ادعای فروش عسل طبیعی کوهستان کرد، نباید به راحتی آن را باور کنید. حتی اگر با روش‌های تشخیص خانگی عسل طبیعی، سعی در قانع کردن شما داشت، بهتر است خیلی محترمانه پاسخ رد بدهید. زیرا به احتمال خیلی زیاد آن عسل، طبیعی نیست!

اگر به نکات زیر توجه کنید، به طبیعی بودن عسلی که می‌خرید می‌توانید اطمینان کنید:

1- بررسی کیفیت و اصالت عسل:

از زنبوردار یا فروشنده عسل، برگه آزمایش و ضمانت‌نامه بخواهید.

2- بررسی منبع و مبدأ عسل:

اگر برای خرید عسل از زنبورداران متعهد و متخصص اقدام کنید، هم از زنبورداران شریف حمایت کرده‌اید و هم از محیط زیست و هم عسل طبیعی خریدید.

3- نوع بسته‌بندی:

اگر عسل را در ظروف فلزی یا پلاستیکی نامرغوب به شما عرضه کردند، در اصالت آن عسل تردید کنید. برای حفظ خواص بی‌نظیر عسل طبیعی کوهستان، لازم است بسته‌بندی آن مناسب باشد. بهترین بسته‌بندی عسل، ظروف شیشه‌ای هستند.

4- قیمت عسل:

عسل خیلی ارزان و یا خیلی گران، همواره باید برایتان علامت سوال باشد. کمی قبل‌تر درباره عوامل موثر بر قیمت‌ عسل طبیعی کوهستان گفتیم، بنابراین بهتر است از جایی که قیمت‌گذاری درستی برای محصولش ندارد خرید نکنید.

خرید عسل طبیعی کوهستان از اسپی‌کو

اسپی‌کو فقط یک فروشگاه اینترنتی نیست!

محصولاتی که در این فروشگاه عرضه می‌شود، تولید زنبورستان اسپی‌کو است.

زنبورستانی در دل رشته کوه‌های زاگرس،

زنبورستانی که با رعایت اصول زنبورداری نوین،

عسل طبیعی، ارگانیک و اصل را با بهترین قیمت و در بسته‌بندی باکیفیت و زیبا به مشتریان خاص خود عرضه می‌کند.

اسپی‌کو عسل را از کندو، مستقیماً بر سر سفره شما می‌آورد و جمله معروفی دارد که “ما به عسل فقط شیشه اضافه می‌کنیم

ارائه برگه تاییدیه آزمایشگاه و امکان مرجوع کردن محصول با یک پیامک در صورت عدم پسند آن، ضمانت کیفی تولیدات این مجموعه بوده و خیال شما را برای خرید عسل طبیعی کوهستان راحت می‌کند.

چرا عسل اسپی‌کو؟

خرید مستقیم از زنبوردار متعهد و متخصص

ضمانت بازگشت وجه با یک پیامک

بهترین سایت خرید عسل

ضمانت کیفیت، هزینه آزمایش عسل با ما

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن