فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

_______________________________________

عسل خام به چه عسلی گفته می‌شود؟ | 2 روش تشخیص عسل زنده

عسل خام چیست؟

عسل خام یا عسل حرارت ندیده یکی از پرطرفدارترین عسل‌هایی است که در دنیا موجود است. تفاوتی ندارد که این عسل ارگانیک، طبیعی و یا تغذیه‌ای و…. باشد، همین که لیبل عسل خام بر روی آن باشد افراد زیادی به خرید این نوع عسل اشتیاق نشان می‌دهند.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در مورد عسل خام شنیده‌اید ولی با آن آشنا نیستید و یا نمی‌دانید چرا باید عسل خام بخرید، نگران نباشید؛ در این مقاله، ابتدا عسل خام را تعریف می‌کنیم و بعد به تفاوت عسل خام طبیعی و عسل خام ارگانیک می‌پردازیم. سپس از عسل زنده برای شما رونمایی می‌کنیم و با بیان ویژگی‌ها و فواید عسل خام، می‌گوییم چرا بهتر است حتماً عسل خام تهیه کنید.

عسل خام چیست؟

عسل خام عسلی است که توسط زنبور عسل از شهد گل‌های مختلف فرآوری شده و بدون دخالت انسان و هیچ تغییر و فرآیند اضافی مانند حرارت دادن، فیلتراسیون و پاستوریزاسیون، بسته‌بندی شده و به مصرف‌کننده عرضه می‌گردد.

زنبورداران هنگام برداشت عسل، شان‌ها را از کندو خارج کرده و با چاقویی که حرارتی به آن وارد نشده باشد لایه‌ی رویی حفره‌ها را برش نازکی داده و در دستگاه‌های مخصوص به نام اکستراکتور می‌گذارند تا عسل از شان خارج شود.

بعد از این مرحله، عسل بدون هیچ تغییری بسته‌بندی خواهد شد و در اختیار مصرف‌کننده قرار خواهد گرفت.

به این نوع عسل که هیچ پروسه‌ای بر روی آن انجام نمی‌شود، عسل خام می‌گویند.

[مطالعه بیشتر: 2 دلیل که نباید عسل پاستوریزه خرید!]

اکنون می‌خواهیم دو نوع عسل خام را معرفی کنیم و دلیل اینکه چرا باید خرید این نوع عسل را در اولویت قرار دهیم بررسی کنیم.

عسل خام طبیعی چیست؟

وقتی از عسل طبیعی صحبت می‌کنیم، منشأ تولیدی عسل را مد نظر قرار خواهیم داد. عسل طبیعی باید در کلنی و تنها با جمع‌آوری شهد گیاهان تولید شود. 

شاید از خودمان بپرسیم که آیا عسل طبیعی با عسل خام طبیعی به یک نوع عسل اشاره دارد؟

با صحبت‌های قبلی فهمیدیم به چه عسلی خام گفته می‌شود.

در واقع عسل طبیعی عسلی است که منشأ گیاهی دارد، اما عسل خام طبیعی هیچ پروسه‌ای اعم از فیلتر کردن، پاستوریزه کردن و حرارت دادن بر روی آن انجام نگرفته است و همچنین منشأ گیاهی دارد و در کلنی تولید شده است.

عسل خام ارگانیک چیست؟

عسل ارگانیک علاوه بر اینکه ویژگی‌های عسل طبیعی را داراست و منشأ صددرصد گیاهی دارد، دستورالعمل‌هایی هم برای حفظ خواص و عدم وجود باقی‌مانده‌های شیمیایی در عسل دارد و همچنین راهکارهایی که دوستدار محیط زیست است در برداشت این نوع عسل اهمیت حیاتی دارد.

جالب است بدانید زنبور عسل تا فاصله‌ی 5 کیلومتر می‌تواند از کلنی خود دور شود، پرواز کند و شهد جمع‌آوری کند. پس برای تولید عسل ارگانیک، زنبوردار باید کندوها را در مناطقی بگذارد که این فاصله رعایت شود و همچنین باید این را در نظر داشته باشد که تا فاصله چند کیلومتری مزارعی که کلنی‌ها در آن مستقر هستند، جاده و اتوبان‌ها، آلودگی‌های شهری و مزارع و باغ‌های سم‌پاشی‌شده وجود نداشته باشد.

مدیریت آفات و بیماری‌های زنبور عسل بدون استفاده از داروهای شیمیایی -که امکان دارد باقی‌مانده آن‌ها در موم و عسل به جا بماند- برای تولید عسل ارگانیک الزامی است.

عسل خام ارگانیک تازه، طبیعی و همان‌طور که از اسمش پیداست، صددرصد خام است. علاوه بر اینکه منشأ گیاهی دارد، در منطقه‌ای با پوشش گیاهی سالم و به دور از آلودگی و داروهای شیمیایی تولید شده است و تمام خواص گیاهانی که زنبورعسل شهد آنها را جمع‌آوری کرده را دارد.

عسل زنده چیست؟

 واژه عسل زنده یا عسل آنزیم زنده برای بسیاری تعجب‌برانگیز است، اما باید بدانیم که عسل یک ماده‌ی زنده است.

عسل زنده به عسلی می‌گویند که آنزیم‌های داخل عسل، زنده هستند و با واکنش‌هایی که نسبت به محیط انجام می‌دهند، تغییراتی در عسل نیز انجام می‌پذیرد.

این آنزیم‌ها پروتئین‌های زنده با ساختار پیچیده‌ای هستند که باعث تسریع واکنش‌هایی شیمیایی در بدن خواهند شد.

چرا وجود این آنزیم‌ها در عسل اهمیت دارد؟

در بدن انسان ممکن است جذب بعضی از مواد برای بدن سخت باشد، در این صورت آنزیم‌ها وارد عمل شده و با واکنش‌های شیمیایی، مواد پیچیده را به مواد ساده‌تری تبدیل کرده و به صورت انرژی مجدداً در اختیار بدن قرار می‌دهند تا ما بهتر بدویم، راه برویم و حتی بهتر فکر کنیم.‌

دیدن ویدئو زیر درباره عسل زنده می‌تواند اطلاعات شما را تکمیل کند. پس دیدن آن را از دست ندهید.

عسل زنده را چطور تشخیص دهیم؟

حال سوال مهم این است که عسل زنده را چگونه تشخیص دهیم؟ ما برای تشخیص زنده بودن عسل دو راه کاربردی زیر را پیشنهاد می‌دهیم:

در نگاه اول ممکن است عسلی که رس بسته است یا به عبارتی شکرک زده را دوست نداشته باشید. اما جالب است بدانید رس بستن؛ بزرگترین نشانه‌ زنده بودن عسل است. چون همان‌طور که گفتیم عسل رس بسته یا شکرک زده عسلی است که نسبت به محیط خود واکنش نشان داده‌ است و این نشانه زنده بودن آنزیم‌های مفید درون عسل است.

مورد بعدی که باید به آن دقت کنیم دیاستاز عسل است.

دیاستاز که یکی از فاکتور‌های مهم برگه آزمایش برای عسل است، برای سنجش کیفیت آن در نظر گرفته می‌شود و عددی که به ما نشان می‌دهد نباید کمتر از 8 باشد.

 

دلایل پایین بودن دیاستاز

به 3 دلیل دیاستاز در برگه آزمایش یک نمونه عسل، کمتر از 8 نشان داده خواهد شد:

  1. عسلی که پروسه پاستوریزه کردن بر روی آن انجام می‌شود. زیرا در این مورد حرارتی که به عسل وارد می‌شود بالای 60 درجه است و این میزان حرارت به آنزیم‌های مفید عسل آسیب می‌زند و بر این اساس میزان دیاستاز کمتر خواهد شد.
  2. وقتی از برداشت عسل مدت زمان زیادی گذشته است. این مورد ممکن است آسیب‌زننده نباشد و صرفاً عسل کهنه‌تر دیاستاز کمتری دارد اما هر چه عسل تازه‌تر باشد دیاستاز آن نیز بیشتر است.
  3. عسلی که زنبورعسل از شکر تغذیه کرده باشد. در این مورد نیز عسلی که برداشت می‌شود دیاستاز پایینی دارد.

 

پس می‌توانیم عدد دیاستاز را در برگه آزمایش عسل رصد کنیم و یا از فروشنده بپرسیم و با دانستن این عدد، زنده بودن و حرارت ندیده بودن عسل را از حالت‌هایی مانند «کهنه بودن»، «تغذیه‌ای بودن» و یا «حرارت دیده بودن» عسل تشخیص دهیم.

چرا عسل خام بخریم؟

تا اینجا متوجه شدیم عسل خام همان عسلی است که حرارت ندیده و هیچ‌گونه پروسه‌ فرآوری بر روی آن انجام نشده است.

متأسفانه برخی از کارگاه‌ها و کارخانه‌های بسته‌بندی به‌منظور جلوگیری یا به تعویق انداختن رس بستن و همچنین برای از بین بردن مخمرها و قارچ‌های احتمالی، عسل را حرارت می‌دهند. حرارت دادن باعث از بین رفتن آنزیم‌ها و بسیاری از خواص درمانی عسل می‌شود و عملاً عسل را به ماده‌ای شیرین که خواص دارویی ندارد، تبدیل می‌کند.

علاوه‌بر حرارت دادن عسل، پروسه فیلتر کردن هم برای اینکه رس بستن عسل را به تعویق بیندازد، انجام می‌شود.

در عمل فیلتراسیون عسل را از صافی‌های مخصوص رد کرده و ذرات ریز گرده گل را از عسل حذف می‌کنند.

سهم عمده و مؤثری از خواص عسل به گرده گل موجود در آن مرتبط است. با انجام واکنش‌هایی مثل حرارت و فیلتر کردن و پاستوریزه کردن، باعث از بین رفتن این مواد مؤثر شده و همچنین کیفیت و ارزش دارویی و تغذیه‌ای عسل کاهش و یا حتی از بین می‌رود. 

جمع‌بندی:

  1. اگر عسل را برای بهره‌مندی از خواص دارویی آن تهیه می‌کنید، پس ضروری است که عسل خام طبیعی و یا در حد امکان عسل خام ارگانیک باشد.
  2. عسل خام یا عسل زنده، عسلی است که هیچ فرآیندی نظیر حرارت دیدن یا تصفیه رو آن انجام نشده است و عسل به‌صورت خام و دست‌نخورده و با تمام آنزیم‌هایش بسته‌بندی و توزیع می‌شود.
  3. عسل خام یا عسل زنده، حتماً رس یا شکرک می‌زند؛ پس اگر از جای معتبر عسل طبیعی تهیه می‌کنید رس زدن یا شکرک زدن عسل نشانه خوبی به شمار می‌آید و حکایت از زنده بودن عسل دارد.

البته مشاهده برگه آزمایش عسل و رصد آنزیم دیاستاز عسل، کمک خوبی به تشخیص خام بودن عسل می‌کند. 

حالا که بازار عسل خام داغ است و این روزها، به دلیل افزایش آگاهی، همه به دنبال بهره‌مندی از خواص عسل خام هستند، شما هم می‌توانید سفارش خود را به راحتی ثبت نمایید. 

اسپی‌کو برگه آزمایش کیفیت‌سنجی تمام عسل‌هایش را در صفحه محصول بارگذاری کرده است و می‌توانید با مشاهده شاخص‌های آن، از خام بودن عسل اطمینان کسب کرده و سپس نسبت به خرید عسل آنزیم زنده اقدام کنید.

پیشنهاد می‌کنیم حتما عسل خام را امتحان کنید و از خواص آن استفاده کنید. برای استفاده از این فرصت کیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید بستن