فروشگاه آنلاین عسل طبیعی اسپی‌کو

 

  آنچه در این مطلب می‌خوانید…

___________________________________________

عسل شکرک زده را چکار کنیم؟

با عسل شکرک زده چه باید کرد

مقدمه

گاهی اوقات ما در ظرف عسل دوست‌داشتنی خود، متوجه بلورهای بزرگ و کوچکی می‌شویم که باعث از بین رفتن بافت سیال و رنگ عسلی زیبای آن شده و عسل، سفت و حالت شکرک به خود می‌گیرد. به نظر شما این عسل شکرک زده را چکار کنیم؟ افراد در مواجه با عسل شکرک زده، در یکی از سه گروه زیر را قرار می‌گیرند:

 1. افرادی که شکرک زدن عسل را عامل و نشانه‌ی فاسد و خرابی عسل می‌دانند و آن‌را دور می‌ریزند.

 2.  عسل را به همان حالت شکرک زده و نیمه‌جامد مصرف می‌کنند.

 3. عسل را به حالت مایع دوست داشته و تمایل دارند بدانند که چگونه عسل شکرک زده را به حالت اول برگردانیم و به دنبال دمای ذوب عسل هستند.

با مطالعه این مطلب می‌توانید بهترین تصمیم را در مورد عسل بلوری شده و راهکارهای مناسب برای از بین بردن شکرک‌های آن گرفته و به جواب مناسبی برای این سوال ” اگر عسل شکرک زده چه کنیم ” برسید.

آیا عسل شکرک زده، فاسد است؟

اگر عسلی که با هزار امید و آرزو، با وسواس زیاد برای داشتن یک عسل طبیعی، خریده‌اید تا در کنار لذت بردن از طعم و مزه آن، از خواص فوق‌العاده‌اش هم بهره ببرید، شکرک زده و سفت شده، اصلاً نترسید و ناامید نشوید؛ شکرک زدن برای عسل، یک فرآیند کاملاً طبیعی محسوب می‌شود و نشانه‌ای از تقلبی بودن عسل یا کیفیت پایین آن نیست.

حتی ممکن است در برخی موارد نشانه خام و حرارت ندیده بودن عسل باشد، که خود دلیلی بر اصل بودن عسل خواهد بود.

[بیشتر بخوانید: شکرک زدن عسل نشانه چیست؟ | 5 مزیت شکرک زدن عسل ]

البته باور اشتباهی وجود دارد که برخی افراد با قاطعیت اظهار می‌کنند عسلی که شکرک زده حتماً طبیعی است!

درحالی‌ که عسل‌‌های تغذیه‌ای و شکری هم سفت و جامد می‌شوند و بعد از مدتی شکرک می‌زند.

این را به عنوان یک قاعده کلی در نظر داشته باشید که بهترین روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی [حتی عسلی که شکرک‌زده است]، آزمایش عسل باتوجه به فاکتورهای مهم در یک آزمایشگاه معتبر است.

اگر با خرید عسل از زنبورداران متعهد و متخصص یا جای مطمئن و با برگه آزمایش، عسل را بدست آورده‌اید، خیالتان راحت باشد که از خواص عسل طبیعی بهره‌مند می‌شوید چه عسل، حالت مایع باشد چه جامد و شکرک زده!‌

روش‌ جلوگیری از سفت شدن عسل

قبل از اینکه به راهکارهای رفع شکرک عسل بپردازیم و ببینیم شکرک عسل را چکار کنیم که به حالت اول (مایع) برگردد، بهتر است بدانیم آیا می‌توان از شکرک زدن وسفت شدن عسل جلوگیری کرد؟

جواب این سوال هم بله است هم خیر!

یک راهکار برای جلوگیری از شکرک زدن و سفت شدن عسل وجود دارد، آن هم حرارت دادن زیاد به عسل است. برخی افراد یا زنبورداران[غیرمتخصص] بعد از برداشت، عسل را تا 60درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند تا از شکرک زدن آن جلوگیری کنند که در بین زنبورداران به رس گیری عسل نیز معروف است.

درست است که حرارت دادن عسل، فرآیند شکرک زدن را خیلی طولانی می‌کند، ولی خواص و آنزیم‌های عسل با حرارت زیاد از بین رفته و عسل فقط به یک ماده شیرین و بدون خاصیت چندانی، تبدیل می‌شود.

پس همانطور که گفته شد شکرک‌زدن یک فرآیند کاملا طبیعی برای عسل‌های طبیعی [و حتی غیرطبیعی] است، و راهکاری که بتواند از رُس زدن و شکرک عسل جلوگیری کند بدون آن‌که خواص آن تغییر کند وجود ندارد!

اما این گفته به این معنی نیست که نتوان از سرعت شکرک زدن آن را کم کرد.

4 روش برای کاهش سرعت شکرک زدن

 1. نگهداری در شرایط مناسب: برای جلوگیری از شکرک عسل، باید آن را در دمای مناسب نگهداری کنید. بهترین دمای نگهداری عسل بین 25-35 درجه سانتی‌گراد است. دمای پایین‌تر می‌تواند باعث ایجاد شکرک در عسل شود. معمولاً دمای محیط برای نگهداری عسل مناسب است. (مثلاً داخل کابینت)

 2. مخلوط کردن عسل: برای پیشگیری از تشکیل شکرک، می‌توانید آن را به طور مرتب با یک قاشق هم بزنید. این کار باعث شکستن بلورهای شکرک موجود در عسل می‌شود. مخصوصاً مواقعی که عسل را به مدت طولانی نگه می‌دارید، هر چند وقت یک‌ بار این کار را انجام دهید تا بافت سیال و روان عسل حفظ شود.

 3. استفاده از عسل تازه: اگر دوست ندارید عسل شکرک‌زده داشته باشید، بهترین کار، خرید عسل تازه و به مقدار نیاز است. زمان تشکیل شکرک در عسل طبیعی، بسته به نوع گیاهی که زنبورها از آن تغذیه کرده‌اند، متفاوت است، بنابراین با خرید عسل تازه و مصرف به موقع آن، فرصت شکرک زدن به عسل نخواهید داد.

 4. استفاده از عسل با رطوبت کم: عسل با درصد رطوبت کمتر، شانس ایجاد شکرک کمتری دارد. بنابراین برای جلوگیری از شکرک زدن، می‌توانید عسل با درصد رطوبت کمتر را انتخاب کنید.

نکته

نگهداری عسل در شرایط مناسب تاثیر بسیاری در سرعت شکرک و رس‌زدن عسل دارد.

چگونه عسل شکرک زده را به حالت اول برگردانیم؟

عسل شکرک زده

شکرک زدن یک فرآیند طبیعی برای عسل‌های طبیعی است و شما با خرید عسل طبیعی و نگهداری نسبتا طولانی آن قطعا با چنین صحنه‌ای روبرو می‌شوید.

اگر شما ترجیح دهید عسل را به شکل مایع آن مصرف کنید و شکرک برایتان ناخوشایند است، برای این‌کار روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید در ادامه آن‌ها را ببینید. ولی قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم مطلب 5مزیت شکرک زدن عسل را ببینید و درصورت قانع نشدن، از روش‌های زیر استفاده نمایید.

بهترین روش مایع کردن عسل شکرک زده

خب اگر در حال خواندن این بخش از مطلب هستید، پس قصد دارید شکرک عسل خود را به هر نحوی که شده است ازبین ببرید و آن را به حالت اول برگردانید! برای حفظ بیشترین خواص درمانی عسل، بهتر است از روش زیر استفاده کنید تا عسل شما کمی روان‌تر و شکل مایع به خود بگیرد.

حرارت دادن عسل غیر مستقیم

گرم کردن عسل رُس‌زده به روش اسپی‌کو

مراحل رس گیری عسل یا رفع شکرک عسل:

 1. قابلمه را تا نیمه پر از آب کرده و روی شعله قرار دهید.

 2. دمای آب نباید بیش از 40-50 درجه باشد. (در حدی دست نسوزد و اصطلاحاً دست را بگزد)

 3. شعله را خاموش کنید.

 4. شیشه عسل را داخل قابلمه آب‌گرم بگذارید.

 5. بعد از چند دقیقه با قاشق چوبی به آرامی شروع به هم‌زدن کنید.

 6. با سرد شدن آب شیشه عسل را بردارید.

 7. شعله را روشن کنید تا دمای آب زیاد شود.

 8. مجدد زیر شعله را خاموش کرده و شیشه را در آن قرار دهید و شروع به هم زدن کنید.

این فرآیند را تا مایع شدن عسل و برگشت به حالت اولیه، تکرار کنید.

 

نکات مهم: 

 1. از حرارت دادن مستقیم به عسل طبیعی جدا خودداری کنید.

 2. ظروف پلاستیکی و پت برای حرارت دادن و رس گیری عسل استفاده نکنید. (هم عسل‌تان خراب می‌شود هم ظرف‌تان!)

روش‌های دیگری هم مانند خنک کردن عسل، ریختن روغن برخی میوه‌ها در عسل، حرارت دادن با مایکروویو، گذاشتن شیشه عسل در ظرف فلزی روی شعله مستقیم و… ممکن است شنیده یا خوانده باشید، که یا کارایی لازم را ندارند یا خواص شگفت‌انگیز عسل طبیعی را از بین می‌برند. این روش‌ها مورد تایید اسپی‌کو نبوده و فقط صرفا جهت افزایش اطلاعات شما عزیزان اینجا آورده شده‌اند.

پیشنهاد اسپی‌کو

بهترین جواب اسپی‌کو برای این سوال که عسل شکرک زده را چکار کنیم؟ هیچ‌کار است!

لطفا عسلی که بلوری شده است را هیچ‌کاری نکنید و اگر از جای مطمئن خریدید، به همان شکل جامد و شکرک مصرف کنید و از خواص بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. چرا که حرارت زیاد دشمن مواد آلی و غنی داخل عسل خام و طبیعی بوده و آن‌ها را از بین می‌برد.

تا اینجا روش برطرف کردن شکرک عسل را گفتیم، اما آیا می‌دانید محصولی با عنوان عسل رس زده یا شکرک زده نیز در بازار به فروش می‌رسد؟

این نوع عسل، با داشتن ویژگی‌های متفاوت با سایر انواع عسل، به دلیل مزایای زیادی که دارد، محبوبیت زیادی در بین مردم به دست آورده است.

از  فواید عسل شکرک زده است، می‌توان به سهولت مصرف عسل توسط کودکان و سالمندان، ارزش غذایی بیشتر(به واسطه داشتن ذرات ریز بره موم و گرده گل)، داشتن آنزیم‌های زنده و فعال و همچنین یک گزینه عالی برای درست کردن ترکیب ژل رویال و عسل اشاره کرد.

کلام آخر

باتوجه به همه‌ی موارد گفته شده، الان همه می‌دانیم که شکرک عسل نه تنها مشکلی برای استفاده ندارد، بلکه باید خواص بی‌نظیر عسل را بر ظاهر آن ارجحیت دهیم و عسل را به همان حالت سفت و شکرک زده مصرف کرده و خودمان را از خواص عسلی که شکرک‌زده محروم نکنیم.

اگر هم اصرار دارید که عسل به حالت اولیه برگردد، از روش گفته شده استفاده کنید تا خواص زیادی از دست ندهید.

در انتها دو توصیه برای خرید عسل طبیعی برای شما داریم تا نهایت استفاده را از این خوراکی بی‌نظیر ببرید:

   1. استفاده از عسل تازه و طبیعی

   2. خرید از جای مطمئن و ترجیحاً زنبوردار متعهد و متخصص
  بنر عسل
  برای خرید عسل طبیعی کلیک کنید.
  این مطلب را به اشتراک بگذارید
  ورود | ثبت نام
  شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  رمز عبور را وارد کنید
  رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
  برگشت
  درخواست بازیابی رمز عبور
  لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
  برگشت
  کد تایید را وارد کنید
  کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
  ارسال مجدد کد تا دیگر
  ایمیل بازیابی ارسال شد!
  لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
  تغییر رمز عبور
  یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
  تغییر رمز با موفقیت انجام شد
  سبد خرید بستن